V kosovském parlamentu vypukla rvačka. Premiérovi stříkali vodou z lahve do obličeje

Přidat na Seznam.cz

Kosovo – V kosovském parlamentu ve čtvrtek vypukla rvačka poté, co opoziční zákonodárce během projevu hodil vodu z láhve na premiéra Albina Kurtiho.

Na videozáznamu z incidentu je vidět člen parlamentu, jak kráčí ke Kurtimu s lahví vody v ruce, zatímco premiér promlouvá k místnosti z pódia.

Poslanec, kterého místní média identifikovali jako Mergim Lushtaku z opoziční Demokratické strany Kosova, stříkal vodu do obličeje Kurtiho a jeho zástupce Besnika Beslimiho. Tímspustil rvačku, když ministři a další poslanci zakročili, aby Lushtaku zadrželi, uvádí deník Euro News.

Ve středu Kurti oznámil, že sníží počet zvláštních policistů umístěných mimo čtyři obecní budovy v oblastech s většinou etnických Srbů na severu Kosova a v každém z měst uspořádá nové volby starosty.

Tento krok rozzlobil opozici, která tvrdila, že Kurti měsíce „experimentoval“ a ohrozil mezinárodní pozici Kosova, aby později ustoupil.

Hádka začala poté, co opoziční poslanci před Kurtiho projevem umístili před pódium obrázek znázorňující premiéra s protáhlým nosem podobným Pinocchiovi. Beslimi obraz odstranil a roztrhal, zatímco Kurti mluvil. Místní média uvedla, že Kurti byl vyveden ze sálu.

Příčinou nejnovějších neshod jsou epizody násilí v severním Kosovu po dosazení starostů etnických Albánců v návaznosti na dubnové volby starostů, kterých se zúčastnila místní srbská většina. Kosovské opoziční strany kritizovaly Kurtiho politiku za to, že vede k nepokojům.

Kurti přednesl projev, v němž podrobně popsal opatření ke zmírnění napětí s etnickými Srby v severním Kosovu.

Opoziční zastupitelé podobnou taktiku v posledních letech použili při několika příležitostech. Dvakrát v roce 2018 spustili v parlamentu slzný plyn, aby zabránili jednání poslanců.

Kurti řekl, že uplatňoval právo a pořádek v severním Kosovu s nasazením policie a nových starostů etnických Albánců.

USA a EU na něj naléhaly, aby ponechal starosty na různých místech mimo sever, dokud se situace nevyřeší, uvádí deník Politico.

zdroj: Politico, Euro News