V jednom z největších mafiánských procesů v Itálii je přes 200 obžalovaných odsouzeno k celkem více než 2200 letům vězení

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Více než 200 obžalovaných v jednom z největších mafiánských procesů v Itálii za několik generací bylo odsouzeno k celkem více než 2200 letům vězení. V tříletém procesu byly osoby údajně napojené na zločineckou organizaci ‚Ndranghetu odsouzeny za zločiny od vydírání po obchodování s drogami.

Mezi odsouzenými byl i bývalý italský senátor, proti rozsudkům je však stále možné se odvolat. ‚Ndrangheta je jednou z nejvlivnějších evropských zločineckých organizací, uvádí deník DailyMail.

Případ ilustruje široký vliv mafie na politiku a společnost v jižní Itálii. Podle odborníků odsouzení bílých límečků, včetně místních úředníků, podnikatelů a politiků, ukázalo dalekosáhlý vliv organizovaného zločinu na italské instituce.

Mezi nejvýznamnější odsouzené osoby patřil Giancarlo Pittelli, právník a bývalý senátor za stranu Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho. Pittelli byl odsouzen na 11 let za spolčení s mafiánskou organizací. Mezi dalšími odsouzenými byli státní zaměstnanci, odborníci z různých odvětví a vysoce postavení úředníci, kteří měli zásadní vliv na úspěch ‚Ndranghety při infiltraci do legální ekonomiky a státních institucí.

Více než 100 obžalovaných bylo zproštěno viny. Soudci, kteří případu předsedali, byli z obav o svou bezpečnost postaveni pod policejní ochranu. ‚Ndrangheta pochází z chudého regionu Kalábrie a je považována za jednu z nejnebezpečnějších zločineckých organizací na světě. Odhaduje se, že ovládá až 80 % evropského trhu s kokainem. Roční obrat gangu se odhaduje na přibližně 60 miliard dolarů, tedy zhruba 1,3 bilionů korun.

Soudní proces se konal v telefonním centru na okraji města Lamezia Terme, které bylo přestavěno na přísně střeženou soudní síň vybavenou klecemi pro obžalované a dostatečně velkou pro umístění přibližně 600 právníků a 900 svědků. Obvinění se týkala vraždy, vydírání, obchodu s drogami, lichvy, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz.

Během tří let řízení ukázalo, jak kalábrijský syndikát rozšířil svou působnost napříč kontinenty a nakonec operoval až v Jižní Americe a Austrálii. Jeho členové pronikli do místní ekonomiky, veřejných institucí, a dokonce i do zdravotnického systému, manipulovali s veřejnými zakázkami a upláceli místní úředníky.

Soudní proces, největší svého druhu od osmdesátých let minulého století, přinesl soudcům tisíce hodin svědectví. Bývalí mafiáni, kteří se stali spolupracovníky justičního systému, vypovídali i o aktivitách rodiny Mancusových a jejich společníků, kteří mají rozsáhlou kontrolu nad provincií Vibo Valentia. Rodina Mancusů z města Limbadi je jedním z nejmocnějších ze 150 klanů, které tvoří ‚Ndranghetu, uvádí BBC.

Většina obviněných byla zatčena v prosinci 2019 na základě rozsáhlého vyšetřování, které zahrnovalo nejméně 11 italských regionů a začalo v roce 2016. Přibližně 2 500 policistů se zúčastnilo razií zaměřených na podezřelé ve Vibo Valentia, oblasti ovládané především klanem ‚Ndragheta Mancuso.

zdroj: BBC, DailyMail