V Číně mají druhé nejvyšší náklady na dítě na světě. Ochota Číňanů plodit děti patří k nejnižším

Přidat na Seznam.cz

Čína se dostala v žebříčku nejdražších míst pro výchovu dítěte na druhé místo před Spojené státy a Japonsko, uvádí deník The Guardian.

Podle zprávy pekingského institutu YuWa Population Research Institute jsou průměrné náklady na výchovu dítěte v Číně do věku 18 let 538 000 jüanů (v přepočtu 1,75 milionu korun), to je 6,3krat více než HDP na hlavu. Náklady na děti vychovávané v čínských městech se mohou vyšplhat k 667 000 jüanů (2,17 milionu korun). Pro srovnání, v USA je to 4,11násobek a v Japonsku 4,26násobek. 

Průzkum se týkal také nákladů obětované příležitosti, které nesou především matky v souvislosti s rozvíjením dětí. Během období 2010 a 2018 se týdenní čas rodičů trávený nad domácími úkoly s dětmi docházejícími do základní školy zvýšil z 3,67 hodiny na 5,88 hodiny. V důsledku výchovy dětí matky mohou trpět ztrátou placené pracovní doby a také volného času. Otcové přichází pouze o volný čas.

Vědci došli k závěru, že průměrná ochota Číňanů k plodnosti je téměř nejnižší na světě. Důvody jsou vysoké náklady na děti a také problémy žen sladit rodinu a práci. Podle několika průzkumů je pro Číňany ideální počet dětí méně než dvě. 

Počet dětí narozených v Číně činil v roce 2023 něco málo přes 9 milionů, to je asi polovina počtu dětí v roce 2016. Roku 2017 čínská vláda upustila od politiky jednoho dítěte a povzbuzuje k tomu, aby ženy měly až tři děti. Ve snaze zvýšit porodnost několik místních vlád zavedlo peněžní dotace pro další děti i slevy na umělé oplodnění. Někteří ze zákonodárců dokonce věří, že příznivý lunární rok draka motivuje obyvatele ke zvýšení porodnosti.

Náklady na dítě v ČR

Ani u nás není pořízení dítěte levnou záležitostí, hlavně pokud nemáte dostatečné finanční rezervy. Kvůli zvyšující se inflaci činily náklady za dítě do 18 let v roce 2022 asi 1,8 milionu korun, což je o 200 tisíc více než v předcházejícím roce. Nejvyšší jsou náklady na potomka ve věku od 15 do 26 let, podle odhadů je třeba sáhnout do peněženky pro více než 17 tisíc korun měsíčně, uvedl v roce 2022 server TN.cz.

Zdroj: The Guardian, TN.cz