V Afghánistánu prudce stoupá počet sebevražd u žen. Nejčastější metody jsou sebeupálení, oběšení, předávkování drogami a konzumace chemikálií

Přidat na Seznam.cz

Afghánistán – Od léta 2021, kdy Tálibán převzal kontrolu nad Afghánistánem, došlo ke znepokojivému nárůstu počtu žen, které si sáhly na život nebo se o to pokusily, ukazují údaje shromážděné z veřejných nemocnic a klinik duševního zdraví ve třetině afghánských provincií.

Podle zdravotníků tálibánské úřady údaje o sebevraždách nezveřejňují a zdravotnickým pracovníkům v mnoha provinciích zakázaly sdílet aktuální statistiky. Zdravotníci se dohodli, že budou soukromě sdílet údaje za rok od srpna 2021 do srpna 2022, aby upozornili na naléhavou krizi veřejného zdraví. Údaje naznačují, že Afghánistán se stal jednou z mála zemí na světě, kde na sebevraždu umírá více žen než mužů.

Důkazem tohoje i příběh 18leté dívky, která si, podle deníku The Guardian, měla vzít svého drogově závislého bratrance. „Měla jsem dvě možnosti: vzít si drogově závislého a žít život v utrpení, nebo si vzít život,“ řekla 18letá dívka v rozhovoru ze svého domova v centrální provincii Ghor. „Vybrala jsem si to druhé.“ Dívka ale pokus o sebevraždu přežila.

Představitelé OSN a aktivisté za lidská práva upozorňují na prudký nárůst počtu žen, které se pokoušejí vzít si život. Výslovně to dávají do souvislosti s tálibánskými omezeními všech aspektů existence žen, od zákazu vzdělávání nad základní úroveň a zákazu většiny prací až po zákaz vstupu do parků, lázní a dalších veřejných prostor.

Sebevražda je v Afghánistánu považována za hanebnou a často se tají. Některé ženy, které se pokusí o sebevraždu, nejsou převezeny k léčbě a některé, které zemřou, mohou být pohřbeny bez záznamu o tom, že si vzaly život.

Historie konfliktů a chudoby v Afghánistánu způsobila krizi duševního zdraví již dlouho před srpnem 2021. Průzkum dva měsíce před převzetím moci Talibanem ukázal, že téměř polovina obyvatel trpí psychickými potížemi. Ztráta svobody a naděje a nárůst nucených a nezletilých sňatků a domácího násilí však v posledních dvou letech učinily ženy ještě zranitelnějšími.

Podle OSN je devět z deseti žen v Afghánistánu vystaveno nějaké formě domácího násilí. Snahy o řešení tohoto problému za minulé vlády, od legislativy po útulky, byly nedokonalé, ale dávaly ženám určitou naději. Tyto snahy nyní Taliban zlikvidoval.

V Afghánistánu přibližně 80 % z celkového počtu pokusů o sebevraždu spáchají ženy. Oficiální zpráva vlády Afghánistánu ukazuje, že většina obětí sebeupálení byly ženy (95 %) ve věku 14–19 let. Hlavními důvody je násilí na ženách, nucené sňatky, nedostatečné povědomí o právech žen, dopad války a rodinné násilí. Nejběžnějšími metodami sebevraždy v Afghánistánu jsou sebeupálení, oběšení, předávkování drogami a konzumace chemikálií, ukazuje studie.

zdroj: studie, The Guardian