USA zvažuje poslat na Ukrajinu rakety dlouhého doletu ATACMS. Mluví o ochotě riskovat přímý střet s Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy zřejmě do dalšího balíčku pomoci Ukrajině zahrnou i taktické rakety dlouhého doletu ATACMS, na pomoc proti ruské invazi. Poradce pro národní bezpečnost v USA Jake Sullivan již dříve řekl, že jsou ochotni podstoupit riziko, ale naznačil, že odeslání raket může vést k přímému konfliktu s Ruskem.

ATACMS jsou rakety s balistickou střelou, které jsou schopny zasáhnout cíl na vzdálenost 165-300 km. Jedná se o třídu raket země-země, což znamená, že jsou odpalovány ze země a zasahují pozemní cíle. Rakety jsou také velice přesné.

Administrativa Joe Bidena se ve svých prohlášeních liší v konkrétnosti informací o vyslání raket pro Ukrajinu. Jeden z amerických úředníků oznámil, že rakety již odcházejí a další uvedl, že rakety jsou stále na „stole“, a že budou zahrnuty až do příštího balíčku pomoci Ukrajině. Dodal, že konečné rozhodnutí ještě nebylo učiněno a může trvat měsíce, než rakety Ukrajina obdrží.

Bidenova administrativa zaujala postupný přístup k typům zbraní, které poslala na Ukrajinu od invaze, a přešla od ručních odpalovacích zařízení k sofistikovaným platformám protivzdušné obrany, k obrněným vozidlům a zvrátila dřívější rozhodnutí neposílat tanky Abrams nebo cvičit Ukrajince na vyspělých stíhačkách F-16, píše deník ABCnews.

USA také dříve tvrdily, že rakety ATACMS na Ukrajinu poslat nemůže, protože jich nemá dostatek. Nyní se situace změnila a tvrdí, že jich našli ve svém inventáři více, než se původně odhadovalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň později prohlásil, že tabu ohledně dodávek raket dlouhého doletu na Ukrajinu se již ruší, uvádí deník Suspilne.

O tom, zda Amerika pošle rakety ATACMS v dalším balíčku pomoci Ukrajině, ještě není definitivně rozhodnuto. Konečné rozhodnutí je nyní na prezidentovi Spojených států amerických Joe Bidenovi. Americké úřady tvrdí, že se zvýšil politický tlak ve Washingtonu na vyslání vojenské pomoci spolu s touhou vidět větší pokrok na bojišti.

Jeden z úředníků Bidenovi administrativy také dodal, že plány na poskytnutí vojenské pomoci se mohou před oficiálním oznámením změnit.

Nicméně USA je nyní více nakloněno takovouto pomoc Ukrajině poskytnout. Jestli tento krok nakonec učiní, je na rozhodnutí amerického prezidenta.

Zdroje: Suspilne, ABCnews ,Pravda UA