USA se rozhodly poslat na Ukrajinu munici s ochuzeným uranem. Proč je munice kontroverzní? Putin varoval, že Moskva bude reagovat

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy se rozhodly poprvé poslat na Ukrajinu kontroverzní munici s ochuzeným uranem. Bude součástí nového balíčku pomoci v hodnotě více než 1 miliardy dolarů, píše CNN.

Střely ráže 120 mm lze vystřelovat z tanků Abrams M1 americké výroby a na ukrajinskou frontu mají dorazit letos na podzim. Tato munice je však mírně radioaktivní, což vyvolává otázky ohledně její bezpečnosti a rizik, které by mohla představovat pro civilisty. Zároveň vyvolává i ostrou kritiku Moskvy.

Co je ochuzený uran?

Je mnohem méně radioaktivní než obohacený uran a není schopen vyvolat jadernou reakci. Ochuzený uran je však extrémně hustý, což z něj činí vysoce účinný projektil. Je téměř dvakrát hustší než olovo, kov používaný ve standardní munici. Mylnou představou je, že hlavní nebezpečí ochuzeného uranu představuje radiace. Ochuzený uran je naopak tak účinný díky své schopnosti protrhnout pancíř nepřátelských tanků, protože se při dopadu na cíl stává ostřejším.

Když munice s ochuzeným uranem zasáhne pancíř tanku, může se vznítit a vytvořit uranový prach nebo aerosolové částice, které se při vdechnutí mohou dostat do krevního oběhu a způsobit poškození ledvin.

Zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová ve středu pro CNN uvedla, že USA jsou přesvědčeny, že Ukrajinci budou munici používat zodpovědně.

Krok poskytnout náboje s ochuzeným uranem přichází poté, co se administrativa amerického prezidenta Joea Bidena rozhodla začátkem tohoto roku poslat na Ukrajinu kontroverznější kazetovou munici. USA věří, že oba typy munice pomohou Ukrajincům prolomit ruské obranné linie a získat zpět své území.

Jak reagovalo Rusko?

Po březnovém oznámení USA, že předají Ukrajině náboje s ochuzeným uranem to Moskva označila za trestný čin. Vladimir Putin varoval, že Moskva bude „odpovídajícím způsobem reagovat vzhledem k tomu, že západní země začínají používat zbraně s jadernou složkou“. O několik dní později Putin prohlásil, že ruská odpověď bude spočívat v taktickém rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku. V červenci Putin a běloruský prezident oznámili, že část zbraní již přemístili, píše deník Independent.

Zdroj: CNN, Independent, YouTube