USA se důkladně připravovaly na možný ruský jaderný útok na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Na konci roku 2022 se USA začaly „pečlivě připravovat“ na možnost, že by Rusko mohlo provést jaderný úder na Ukrajinu, což by byl první jaderný útok ve válce od doby, kdy USA před téměř osmdesáti lety svrhly atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki.

Bidenova administrativa se obzvláště obávala, že by Rusko mohlo použít taktické jaderné zbraně, uvedli úředníci, jak píše CNN.

Bidenovu administrativu dotlačil k takovému hodnocení nikoli jeden ukazatel, ale kombinace událostí a analýzy velmi citlivých zpravodajských dat. Jiný vysoký úředník administrativy řekl novinářům, že obavy administrativy nebyly jen hypotetické – byly také založeny na určitých informacích, které USA dostali.

USA chtěli mít plán, jak „být v co nejlepší pozici“, pokud by Rusko použilo jaderné zbraně ve válce na Ukrajině. V tomto období, od konce léta do podzimu 2022, svolala Rada národní bezpečnosti USA řadu zasedání, aby vypracovala pohotovostní plány pro případ, že Rusko použije jaderné zbraně nebo budou jasné náznaky, že se k tomu chystá.

Jedním z argumentů ve prospěch použití jaderných zbraní diktátorem Vladimirem Putinem byla ztráta Chersonu, který prý Rusové považovali za své území a podle jejich doktríny mohli jaderné zbraně použít. Ruská propagandistická mašinérie přitom šířila nový falešný příběh o „ukrajinské špinavé bombě“, která by podle amerických představitelů mohla být zástěrkou pro ruský jaderný útok.

V říjnu 2022 ruský ministr obrany Sergej Šojgu uskutečnil sérii telefonátů představitelům obrany ve Spojených státech, Velké Británii, Francii a Turecku a informoval je, že Kreml je „znepokojen možnými provokacemi ze strany Kyjeva za použití špinavé bomby“.

Američtí představitelé si však nebyli jisti, zda Rusko přesouvá taktické jaderné zbraně. Na rozdíl od strategických jaderných zbraní, které mohou zničit celá města, jsou taktické zbraně dostatečně malé na to, aby mohly být v tichosti přesunuty a použity z konvenčních systémů, které jsou již rozmístěny na bojišti na Ukrajině, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Spojené státy rovněž úzce spolupracovaly se svými spojenci jak na vypracování pohotovostních plánů pro případ ruského jaderného útoku, tak na předání varování Rusku před důsledky takového útoku.

Zdroj: CNN, Ukrainska Pravda