USA nejsou připravené na válku s Čínou. Invaze Tchaj-wanu by pro Spojené státy znamenala obrovské ztráty, varují experti
Nedávná analýza Centra pro strategie a mezinárodní studie (CSIS) zjistila, že USA by ve válce s Čínou o Tchaj-wan pravděpodobně ztratily obrovský počet lodí. I když je americké námořnictvo pořád světovou špičkou, tak technologická převaha není tak velká, jako bývala. Američanům nenahrávají ani počty, flotila USA čítá více než 490 lodí s tím, že čínská flotila má plavidel 661.
„Nejsme ani zdaleka dostatečně připraveni,“ řekl William Toti, který před svým odchodem do důchodu vedl protiponorkovou strategii amerického námořnictva. „Obávám se, že jsme probudili spícího obra. Mají více lodí než my. Mají větší průmyslové kapacity než my,“ dodal expert, jak informoval deník The Daily Beast.
Zpráva CSIS uvádí, že americké námořnictvo mělo v loňském roce rozpočet ve výši zhruba 220 miliard dolarů, tedy zhruba 4,8 bilionů korun. I přes vynaložení obrovských nákladů by americké námořnictvo utrpělo velké ztráty v případě, že by se USA snažily bránit Tchaj-wan před čínskou invazí.
Mořský hřbitov
V prvních dnech konfliktu by čínské rakety mohly zničit americké letecké základny v Japonsku a na Guamu a potopit dvě americké letadlové lodě a 10 až 20 torpédoborců a křižníků.
„Takové ztráty by poškodily globální pozici USA na mnoho let,“ napsali autoři studie, i když naznačili, že USA by nakonec pravděpodobně zvítězily. Vítězství Spojených států by přineslo použití 50 útočných ponorek v kombinaci s bombardéry amerického letectva.
William Toti v rozhovoru pro The Daily Beast uvedl, že simulace prováděné pro účely studie odrážejí, co by se ve skutečnosti na moři stalo. Spojené státy čelí rychlému nárůstu čínských vojenských schopností, včetně pokročilých protilodních střel. „Vše, co se vznáší, je zranitelné. Včetně letadlových lodí a všech ostatních plavidel,“ poznamenal Toti.
Zdroje: Centrum pro strategie a mezinárodní studie (CSIS), The Daily Beast