USA by mohly vyčerpat hotovost do 1. června, varuje americká ministryně financí

Přidat na Seznam.cz

Americká ministryně financí Janet Yellenová varovala, že pokud Kongres nezvýší nebo nepozastaví dluhový strop, může být k 1. červnu USA bez hotovosti. Dosažení dluhového stropu by znamenalo, že vláda si nebude moci půjčovat další peníze.

Prezident Joe Biden svolal na 9. května schůzku představitelů Kongresu k této otázce. Dluhový strop byl od roku 1960 78krát zvýšen, prodloužen nebo revidován.

Nesplácení, které by mohlo nastat jako první v historii USA, by mohlo zvrátit globální finanční trhy a rozbít důvěru v USA jako globálního obchodního partnera, píše BBC. Experti varovali, že by to také mohlo vést v USA k recesi a ke zvýšení nezaměstnanosti.

Znamenalo by to také, že by si USA nemohly půjčovat peníze na platy vládních zaměstnanců a vojenského personálu, na kontroly sociálního zabezpečení nebo na jiné závazky, jako jsou platby dodavatelů obrany.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy vykazují rozpočtový deficit, což znamená, že utrácejí více peněz, než přijímají, musí si půjčovat obrovské částky peněz, aby mohly platit své účty. „Vzhledem k současným prognózám je nezbytné, aby Kongres co nejdříve jednal a zvýšil nebo pozastavil dluhový limit způsobem, který poskytne dlouhodobější jistotu, že vláda bude nadále schopna splácet své závazky,“ uvedla Yellenová v dopise Kongresu, píše deník NY Times.

Ministerstvo financí již dříve předpokládalo, že by hotovost mohla dojít někdy na začátku června, ale nový odhad vyvolává znepokojivou vyhlídku, že Spojené státy nebudou schopny provádět některé platby, včetně plateb držitelům dluhopisů, již během několika týdnů.

zdroj: BBC, NY Times