USA a Jižní Korea se dohodly na klíčové dohodě o jaderných zbraních

Přidat na Seznam.cz

Washington souhlasil s pravidelným rozmístěním amerických jaderných ponorek v Jižní Koreji a zapojením Soulu do svých operací jaderného plánování. Na oplátku Jižní Korea souhlasila, že nebude vyvíjet vlastní jaderné zbraně. Washingtonská deklarace posílí spolupráci spojenců při odvrácení severokorejského útoku, řekl americký prezident Joe Biden.

USA již mají smluvní závazek bránit Jižní Koreu a již dříve se zavázaly, že v případě potřeby použijí jaderné zbraně. Někteří v Jižní Koreji však o tomto závazku začali pochybovat a vyzývají zemi, aby pokračovala ve svém vlastním jaderném programu.

Jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol, který byl v Bílém domě na státní návštěvě, uvedl, že Washingtonská deklarace znamená „bezprecedentní“ závazek USA posílit obranu, odradit od útoků a chránit spojence USA použitím jaderných zbraní, píše BBC.

Čína je zjevně nespokojená s postojem USA a varovala před „záměrným vyvoláváním napětí, vyvoláváním konfrontace a hrozeb“.

Rozhodnutí posílit rozšířené odstrašování – politiku USA, která využívá celou škálu vojenských kapacit k obraně svých spojenců a umístění dalších amerických jaderných zdrojů v regionu, se rovná uznání, že pokusy odradit Severní Koreu od rozvoje vlastního jaderného programu uvázly na mrtvém bodě.

Nová dohoda je výsledkem jednání, která probíhala v průběhu několika měsíců, uvedl vysoký správní úředník.

Podle nové dohody USA zviditelní své obranné závazky tím, že do Jižní Koreje poprvé po 40 letech pošlou jaderně vyzbrojenou ponorku spolu s dalšími strategickými prostředky, včetně bombardérů schopných jaderných zbraní, píše CNN.

zdroj: BBC, CNN