Ukrajinští vojáci cvičí v Česku, populisté se chytají za hlavu

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinští vojáci trénují v České republice. To je pro některé české politické představitele horší představa než další vlna uprchlíků. Zběhlí v těžkém podbízení se voličům a xenofobní rétorice, přicházejí s obavou, že výcvik Ukrajinců ohrožuje bezpečnost České republiky.

Sněmovna i Senát schválily výcvik až čtyř tisíc ukrajinských vojáků v Česku do konce příštího roku. Cvičení vychází z dvoustranné dohody české a ukrajinské vlády. Výhledově by mělo být podle podkladů, převedeno pod asistenční misi Evropské unie, která by Česku mohla vrátit část nákladů odhadovaných na 975 milionů korun. Náklady tedy vrátí unie a úplně zbytečně se tak rozčiluje Tomio Okamura (šéf SPD), že sami máme málo, tak proč ještě pomáhat. Psali jsme v tomto článku.

Ukrajinští vojáci ohrožují naši bezpečnost, zní sněmovnou z úst populistů

Z našich politických představitelů ale není jediný, komu se výcvik ukrajinských vojáků na našem území nelíbí. Například senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nebo poslanec za SPD Jiří Kobza má za to, že jejich trénink by měl probíhat na Ukrajině a ne v Česku. V prohlášení na půdě sněmovny prohlašují, že přijetí tisíců cizích lidí „s jinými zkušenostmi a zvyklostmi“ ohrožuje bezpečnost naší země. Mimochodem senátorka Hamplová se už v minulosti opakovaně nepřímo přikláněla k ruské straně konfliktu. Ač sama označení „proruská“ odmítá, dlouhodobě se orientuje na ruskou stranu prohlášeními podobnými, která propagovali organizátoři demonstrace Česká republika na 1. místě. Například: „pomoc uprchlíkům z Ukrajiny je ohrožování České republiky, vyjádření Vlády ČR ohledně podpory Ukrajiny je provokování Ruska malou zemí uprostřed Evropy“.

Jedná se o typicky xenofobní rétoriku, populisticky kovanou, na kterou ale část společnosti, byť ta menší, vždy uslyší.

Ukrajinští vojáci jsou již v Česku, Radiožurnálu to potvrdil David Jareš z tiskového odboru ministerstva obrany. „Ukrajinští vojáci jsou již v ČR ve vojenském prostoru Libavá na plánovaném cvičení,“ uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Vojenský újezd Libavá je vojenským újezdem na Moravě o rozloze 235,5 km² v Olomouckém kraji. Podle Armády ČR se s ukrajinskými vojáky domlouvají rusky pomocí tlumočníků. Vojáci dostali prozatím „tréninkové“ vybavení a po dokončení výcviku „dostanou i své vlastní.“

Zdroj: Redakce, Twitter, Armáda ČR, Radiožurnál