Trump označil obžalobu proti své osobě za urážku pro Spojené státy

Přidat na Seznam.cz

Americký exprezident Donald Trump označil obžalobu ve věci údajného padělání obchodních dokumentů a uplácení tří osob během prezidentské kampaně v roce 2016, kterou vůči němu vznesla manhattanská prokuratura, za urážku pro Spojené státy.

„Nikdy bych si nebyl pomyslel, že v Americe se může stát něco takového. Jediný trestný čin, kterého jsem se dopustil, je ten, že jsem nebojácně obraňoval náš národ před těmi, kteří se ho snaží zničit. Je to urážka pro naši zemi,“ řekl v noci na středu Trump ve svém floridském sídle Mar-a-Lago před stovkami příznivců a politických spojenců, jehož slova cituje web BBC.

Americký exprezident zároveň označil manhattanského prokurátora Alvina Bragga za skutečného kriminálníka, protože údajně nezákonně poskytl informace médiím, za což by měl být podle Trumpova názoru trestně stíhán nebo přinejmenším odstoupit z funkce prokurátora.

Trump si v úterý vyslechl před newyorským soudcem obžalobu, avšak ve všech 34 bodech odmítl svou vinu. Případ se týká údajného uplácení pornoherečky a další ženy, kterým prý zaplatil za to, aby o jeho mimomanželském poměru s ním během prezidentské kampaně mlčeli, jak uvádí web NPR. Údajně podplatil i vrátného v budově Trump Tower, který tvrdil, že exprezident má nemanželské dítě. Trump si prý následně tyto úplatky zapsal do nákladů v kampani.

Soudní proces s Trumpem by podle soudce Juana Merchana mohl začít v lednu 2024, vysvětluje portál CNN. Právníci bývalého prezidenta však avizovali, že se budou snažit posunout začátek procesu na jaře 2024. V listopadu téhož roku jsou na programu prezidentské volby a Trump v nich plánuje kandidovat.

Zdroje: BBC, NPR, CNN