Tropická bouře Hilary dorazila do Kalifornie. Hrozí smrtelné záplavy. Zasažen je Hollywood i Disneyland

Přidat na Seznam.cz

USA – Tropická bouře Hilary, která v neděli dorazila na pevninu v Mexiku, přešla do Kalifornie, kde rozpoutává silný déšť a mění silnice v potoky, zatímco úředníci varují před potenciálně smrtelnými záplavami. Zasažen je Hollywood, Disneyland a Disney California Adventure se zavřely už brzy v neděli.

Úřady v celé jižní Kalifornii vyzvaly obyvatele, aby neřídili, varovaly před sesuvy bahna, zhoršováním stavu silnic a nebezpečnými přívaly trosek a záplavam. Jeden kalifornský úředník varoval, že Hilary by mohla být jednou z nejničivějších bouří, které za poslední roky zasáhly stát.

Národní meteorologická služba uvedla, že části okresů Los Angeles a Ventura již v neděli večer zažívaly nebezpečné záplavy a uvedla, že záplavy mohou být život ohrožující. Některá auta uvízla v záplavových vodách a místní úřady prováděly záchranu, uvádí CNN.

Jádro bouře přešlo v neděli večer do jižní Kalifornie, ale stát začal pociťovat účinky bouře mnohem dříve během dne. Části Palm Springs zaznamenaly v neděli přes 5 centimetrů vody za pouhých šest hodin – téměř polovinu toho, co průměr za celý rok, uvedla meteorologická služba. V neděli bylo překonáno několik dalších rekordů srážek, včetně center Los Angeles, Burbank a Palmdale.

V Palm Springs se vyhlásil kvůli srážkám a záplavám místní nouzový stav, přičemž představitelé města uvedli, že do nedělního odpoledne již proběhla jedna rychlá vodní záchrana. Ačkoli se očekává, že bouře zeslábne, bude i nadále sužovat region nepříznivým počasím, jak se bude pohybovat dále do USA.

V Arizoně úřady vydaly příkazy k evakuaci v částech národního parku Lake Mead a vyzvaly obyvatele, aby před potenciálními záplavami hledali vyšší místa. A guvernér Nevady vyhlásil v neděli stav nouze, když se bouře přiblížila.

V neděli bylo zrušeno více než 1 000 letů v rámci, do nebo z USA a více než 4 900 mělo zpoždění.

V neděli odpoledne další části jižní Kalifornie zasáhlo zemětřesení o síle 5,1 stupně, podle služby United States Geological Survey.

Bouře Hilary zeslábla z hurikánu 1. kategorie na tropickou bouři, než v neděli brzy dorazila na pevninu nad severním poloostrovem Baja California.

Minimálně jedna smrt je již připisována bouři. Jedna osoba zemřela, když bylo vozidlo smeteno poblíž Santa Rosalía v Mexiku na poloostrově Baja California, uvedli v sobotu v tiskové zprávě mexičtí představitelé.

V Údolí smrti (Death Valley) se během několika hodin v neděli ráno ztrojnásobily průměrné srpnové srážky. V neděli za hodinu napršelo téměř měsíční množství srážek.

Disneyland uvádí, že provozovatelé parku pečlivě sledují hurikán Hilary a provádějí úpravy na základě nejnovějších informací od Národní meteorologické služby, uvádí deník LA Times. Disneyland a California Adventure nejsou jedinými zábavními parky postiženými bouří.

zdroj: LA Times, CNN