To se elitním ruským bojovníkům nepovedlo! Dali si fotku na sociální síť a nejspíš si způsobili vlastní masakr

Přidat na Seznam.cz

Přivedl syn Jevgenije Prigožina, šéfa Wagnerovců neúmyslně ukrajinskou armádu na stopu? Je částečně zodpovědný za masakr ruských elitních bojovníků? Za vše může nejspíš jediná fotka na sociální síti.

Vraždící komando, známé jako Wagnerovci si nejspíš samo může za nedělní masakr, kdy žoldáky v hotelu na Ukrajině zasáhly rakety HIMARS. Kromě brutálních válečných zločinů mají tito vojáci ještě jeden „koníček“ a tím je neuvěřitelná záliba ve zveřejňování příspěvků na sociální síti Telegram. Denně jich tam přibývají stovky, fotky, videa i komentáře, kde se chlubí, koho komando zabilo a kam postupuje. Tentokrát se jim obsese ve zveřejňování vlastních válečných „úspěchů“ vymstila.

Selfie, která mohla odhalit pozice Wagnerovců

Syn Prigožina (Prigožin starší je považován za hlavu Wagnerovy skupiny. Pozn. redakce) bez skrupulí publikoval selfie, která zpečetila osud této skupiny. Deník Bild uvedl, že fotografie pořízená před hotelem v Kadijivce možná upozornila ukrajinskou armádu na místo pobytu Wagnerovců a zpečetila jejich osud. Pro Ukrajince pak už nebylo těžké identifikovat o jaké místo se jedná a poslalo tam rakety.

Výsledkem je, že ruští žoldnéři, které jejich vůdce oslavuje jako nejzkušenější a nejschopnější vojáky ve válce proti Ukrajině, se o víkendu nechali vyhodit do povětří. O samotném incidentu jsme psali v tomto článku.

Zatím není bezprostředně jasné, kdy byla selfie pořízena a sám Prigožin popřel, že by jeho syn byl zasažen úderem HIMARS. „Nebojte se, můj syn je v pořádku,“ uvedl Putinovi nakloněný podnikatel v nedělním prohlášení, píše deník TheDailyBeast.

Evropská unie obvinila Wagnerovce, jejímiž členy jsou většinou bývalí vojáci, z porušování lidských práv a Spojené státy a EU na Prigožina kvůli jeho působení v této skupině uvalily sankce. V roce 2021 EU uvedla, že je skupina odpovědná za zneužívání, včetně mučení a mimosoudních poprav.

Zdroj: Deník Bild, Aljazeera, TheDailyBeast, Telegram, Twitter redakce