Tisíce lidí se účastnily pohřbu zástupce vůdce Hamásu v Bejrútu, kterého nechal zabít Izrael

Přidat na Seznam.cz

Libanon – Tisíce lidí se zúčastnily pohřbu zástupce vůdce Hamásu Sáliha al-Arúrího v Bejrútu, dva dny po jeho zavraždění při útoku v libanonském hlavním městě. Davy lidí nesly transparenty s jeho podobiznou a mávaly palestinskými vlajkami a vlajkami Hamásu ulicemi za zvuku hudby, modliteb a silné střelby.

Al-Arúrí byl klíčovou postavou Brigád Izzedína al-Kásama, ozbrojeného křídla Hamásu, a blízkým spojencem Ismaila Haníji, vůdce Hamásu. Lidé po celém Libanonu sledovali průvod v televizi a přemýšleli, jak smrt tohoto muže ovlivní jejich zemi, uvádí BBC.

Izraelský atentát na al-Arúrího byl ranou pro Hamás, ale zasáhl i jeho spojence Hizballáh, mocné libanonské hnutí podporované Íránem, neboť zasáhl Dahíju, předměstí města, které je baštou této skupiny.

I v tomto případě se pozornost soustředí na to, jak se vlivný vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh rozhodne.

Necelých 24 hodin po útoku promlouval ke svým stoupencům v projevu, který měl připomenout íránského velitele Kásema Solejmáního, zabitého před čtyřmi lety při útoku amerického bezpilotního letounu. Nemohl ignorovat, co se právě stalo na jeho vlastním dvorku.

Jedním z cílů Hizballáhu je zničení Izraele, který tuto skupinu považuje za hrozivějšího nepřítele než Hamás. Hizballáh disponuje rozsáhlým arzenálem zbraní včetně přesně naváděných raket, které mohou zasáhnout hluboko na izraelském území, a také desítkami tisíc dobře vycvičených a ostřílených bojovníků.

Od začátku války v Gaze v říjnu útočí Hizballáh na pozice v severním Izraeli téměř každý den a tyto akce označuje za svou podporu palestinské skupiny. Izraelská armáda podniká odvetné akce, ale násilí se zatím z velké části omezuje na oblasti podél libanonsko-izraelské hranice.

Hizballáh své akce propočítal tak, aby zabránil plnohodnotné válce s Izraelem, a nic nenasvědčuje tomu, že by se tato strategie měla změnit. Mnoho lidí si zde stále pamatuje zkázu způsobenou měsíc trvajícím konfliktem mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006 a vzhledem k tomu, že Libanon trpí rozsáhlou hospodářskou krizí, nemá veřejnost prakticky žádnou podporu pro jakoukoli vojenskou konfrontaci, uvádí deník ABC News.

zdroj: BBC, ABC News