Tálibán omezuje přístup neprovdaných žen k práci a cestování, uvádí zpráva OSN. Tálibán bere kritiku jako urážku víry

Přidat na Seznam.cz

Podle zprávy OSN zveřejněné v pondělí, omezuje Tálibán afghánským ženám přístup k práci, cestování a zdravotní péči, pokud nejsou vdané nebo nemají mužského opatrovníka, píše deník France24.

V jednom případě afghánští úředníci ministerstva pro mravnost a ctnost doporučili ženě, aby se vdala, pokud si chce udržet práci ve zdravotnickém zařízení. Uvedli, že je nevhodné, aby pracovala svobodná žena. V květnu 2022 Tálibán vydal nařízení, v němž vyzval ženy, aby ukazovaly pouze oči a doporučil jim nosit burku od hlavy až k patě, podobně jako tomu bylo s omezeními za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996-2001.

Ve své poslední čtvrtletní zprávě za období od října do prosince loňského roku asistenční mise OSN v Afghánistánu uvedla, že Tálibán zasahuje proti afghánským ženám, které jsou svobodné nebo nemají mužského opatrovníka neboli mahrama, který by je doprovázel.

V Afghánistánu neexistují žádné oficiální zákony o mužském poručnictví, ale podle Tálibánu se ženy nemohou pohybovat nebo cestovat na určitou vzdálenost bez muže, který je s nimi pokrevně nebo manželsky spřízněn.

V říjnu loňského roku byly zadrženy tři zdravotnice, protože chodily do práce bez mahrama. V prosinci v provincii Kandahár navštívili úředníci ministerstva autobusové nádraží, aby se ujistili, že ženy necestují na dlouhé vzdálenosti bez mahramu a nařídili řidičům autobusů, aby nedovolili ženám nastoupit bez něj, uvedla OSN. Ženy byly také zatýkány za nákup antikoncepce, kterou Tálibán oficiálně nezakázal.

Co na to Tálibán

Hlavní mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid uvedl, že zpráva OSN je založena převážně na nedorozumění a obvinil misi z ignorování nebo kritiky islámského práva neboli šaríi, píše deník ABCNEWS. „Když je v Afghánistánu u moci islámská vláda, musí plně uplatňovat všechny aspekty šaríi pro muže i ženy“, uvedl Mudžáhid v prohlášení. To znamená prosazování pravidel pro hidžáb, poručnictví mužů a genderovou segregaci žen ve vzdělávání a zaměstnání, uvedl.

„Pokud organizace OSN tyto případy kritizuje nebo považuje výslovná islámská nařízení za jednání proti lidským právům, pak je to urážka víry národa,“ dodal.

Zdroj: France24, abc NEWS