Tajný ukrajinský spojenec odhalen. Německý deník přinesl překvapivá zjištění

Přidat na Seznam.cz

Na začátku invaze Ukrajině chyběly dvě životně důležité věci – palivo a střelivo. V dlouhém utajení se jako klíčová ukázala podpora od nejchudší země Evropy – Bulharska.

Vyšetřování německého deníku WELT, které vedlo exkluzivní rozhovory s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou, bývalým bulharským premiérem Kirilem Petkovem a jeho ministrem financí Assenem Vassilevem, si postupně poskládalo tajenku, která odhalila zajímavou skutečnost.

Bulharsko vstoupilo do tajného vyjednávání a využilo prostředníky, aby bylo možné Kyjevu poskytnout životně důležité zásoby zbraní, munice a nafty v kritickém okamžiku bojů na začátku ruské invaze.

Zatímco Petkov, který byl při vypuknutí války bulharským premiérem, se pokoušel svou zemi přiblížit více na západ, musel se potýkat s intenzivním úderem od prokremelských politiků, včetně svých koaličních partnerů.

Aby docílil možnosti poskytnutí vojenské pomoci, musel vyhodit i svého ministra obrany, který byl velkým zastáncem ruské agrese. Také na veřejnosti se Petkov snažil bagatelizovat jakoukoli myšlenku, že Bulharsko, i přes značné zásoby zbraní ze sovětské éry, má v plánu podpořit Ukrajinu.

„Odhadujeme, že asi třetina munice, kterou ukrajinská armáda v rané fázi války potřebovala, pocházela z Bulharska,“ řekl Petkov pro WELT.

Dalším klíčovým prostředek pomoci byly dodávky nafty, kterou v černomořských přístavech zpracovávala ruská společnost LukOil. „Bulharsko se stalo jedním z největších vývozců nafty na Ukrajinu a občas pokrývalo 40 procent ukrajinských potřeb,“ řekl WELT bývalý ministr financí Vassilev.

Vláda v Kyjevě vyšetřování německého Weltu potvrdila. Podle Kuleby hrozilo v dubnu vážný nedostatek munice. „Věděli jsme, že bulharské sklady jsou plné potřebné munice, takže mě prezident Zelenskyj zaúkoloval, abych získal potřebný materiál,“ řekl Kuleba.

„Kiril Petkov prokázal integritu a já mu budu vždy vděčný za to, že použil všechny své politické schopnosti k nalezení řešení,“ ocenil kroky bývalého bulharského premiéra Kuleba. „Děkuji mu za rozhodnutí být na správné straně historie a pomoci nám bránit se proti mnohem silnějšímu nepříteli“.

Zdroj: WELT, redakce