Tajná zpráva ruské FSB odhaluje, že prvotním plánem Ruska nebyla invaze na Ukrajinu, ale napadení Japonska

Přidat na Seznam.cz

Novináři amerického serveru Newsweek se dostali k tajné zprávě, která odhaluje, že Ukrajina nebyla prvotním ruským cílem. Ve zprávě se uvádí, že původně měl Kreml v plánu obsadit japonské ostrovy už v srpnu 2021.

Příjemcem tajné zprávy je šéf organizace Gulagu.net a ruský ochránce lidských práv Vladimír Osichkin. Ten ve svém francouzském exilu dostává pravidelné zprávy ohledně dění uvnitř ruských tajných služeb. Anonymní autor se ve zprávě zmiňuje, že Rusko uvažuje o útoku na Japonsko v srpnu 2021. Tedy ještě dříve, než došlo k útoku na Ukrajinu.

Podle Newsweek zpráva udává i přesné pozice ruských vrtulníků, které byly připraveny na příjem rozkazu, který spustí útok na Japonsko. V plánu bylo i spuštění propagandistické mašinérie, která měla útok obhájit před veřejností. Ta měla nabýt přesvědčení, že Japonci jsou fašisté a nacisté. Podobný scénář se poté objevil také při napadení Ukrajiny. Jako první zpráva se na veřejnosti měla objevit informace, že občané SSSR byli za druhé světové války mučeni japonskými speciálními silami.

Podle JapanTimes se ruská média zprávou ze začátku nijak nezabývala, ale od 16. srpna se strhla lavina se zprávami, které uváděli, že Japonsko údajně provádělo biologické experimenty na sovětských zajatcích. Největším šiřitelem podobných zpráv byla hlavně Russia Today, která je přímo ovládaná Kremlem.

Zpráva ovšem neuvádí, proč se Kreml nakonec rozhodl na Japonsko nezaútočit. Podle experta na tajné služby v rozhovoru pro Newsweek uvedl, že styl a způsob napsání zprávy jasně naznačují, že pochází od člověka z prostředí ruské FSB.

Rusko a Japonsko se dlouhodobě přou o čtyři Kurilské ostrovy, které leží mezi Kamčatkou a ostrovem Hokkaidó. Japonské úřady se vzdaly svých práv na Kurilské ostrovy ve prospěch vedení tehdejšího SSSR s tím, že smlouva však nezmiňuje ostrovy Iturup, Kunashir, Shikotan a Habomai. Japonsko se k nim tedy chová jako k Severním teritoriím a Rusko je zase nazývá Jižní Kurily.

Zdroj: Newsweek, Japantimes