Summit SCO: Putin vystoupí na schůzce, které předsedá indický premiér Modi

Přidat na Seznam.cz

Indie – Ruský prezident Vladimir Putin se chystá vystoupit na celosvětovém summitu poprvé od červnové vzpoury Wagnerových žoldáků. V úterý se virtuálně připojí k lídrům z Číny, Indie, Pákistánu a čtyř středoasijských zemí na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO).

Indie letos předsedá summitu, který se koná jen dva týdny poté, co indického premiéra Naréndru Módího hostil americký prezident Joe Biden při státní návštěvě.

Regionální bezpečnost, ekonomika, potravinová bezpečnost, změna klimatu a Afghánistán jsou některé z témat, o kterých se na setkání pravděpodobně bude diskutovat. Ale co je nejdůležitější, SCO bude sloužit jako platforma pro Putina, aby ukázal, že je stále vítán a slyšet na globálních platformách navzdory válce na Ukrajině, uvádí BBC.

Čína, Rusko a čtyři středoasijské země vytvořily SCO v roce 2001 jako protiopatření k omezení vlivu Západu v regionu. Indie a Pákistán se ke skupině připojily v roce 2017.

Všechny členské státy SCO, mezi které patří také Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán, se buď zdržely, nebo nehlasovaly pro sankce OSN proti Rusku. Bude zajímavé sledovat, zda Putin využije platformu k tomu, aby dal světu najevo, že je stále důležitý a má velké velení.

Indie, která událost pořádá, by chtěla nějaké hmatatelné výsledky v podobě příslibů v oblasti protiteroristických opatření, obchodu, financování boje proti změně klimatu, boje proti obchodu s drogami, potravinové bezpečnosti a praní špinavých peněz. Schůzka probíhá virtuálně, takže bilaterální dohody jsou mimo stůl.

Pro Indii je to však velký diplomatický rok, protože v září bude také hostit summit lídrů G20. Tato dvě fóra mají různé priority a geopolitické spojenectví, což pro Dillí představuje velkou výzvu. Summit SCO také přichází jen pár dní poté, co USA rozvinuly červený koberec pro Modiho při jeho státní návštěvě.

Takové výrazně odlišné geopolitické priority mohou mnohým připadat jako diplomatická noční můra, ale Dillí trvá na tom, že ukazuje sílu a nezávislost své zahraniční politiky. Pokud jde o Rusko, zdá se, že Indie přesvědčila Západ, že si nemůže dovolit narušit své časem prověřené vztahy s Moskvou.

Premiér Módí při svém projevu na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci prakticky prohlásil, že „SCO se stalo klíčovou platformou pro mír, prosperitu a rozvoj Eurasie“, uvádí deník India Today.

Indie stále dováží téměř 50 % svých obranných potřeb z Ruska. Mezitím bude úkolem Modiho během summitu zvládnout vážné neshody se sousedními Čínou a Pákistánem.

Vztahy mezi Indií a Čínou byly v posledních letech napjaté, zejména od doby, kdy se jejich jednotky v roce 2020 střetly podél jejich sporné himálajské hranice.

Zprávy naznačovaly, že Írán by letos mohl získat plné členství v SCO, což je pro Teherán poprvé za několik desetiletí.

zdroj: BBC, India Today