Stavební dělníci ukradli a prodali potenciálně radioaktivní kovový šrot z blízkosti poškozené jaderné elektrárny Fukušima

Přidat na Seznam.cz

Japonsko – Materiál se ztratil z muzea, které se bourá ve zvláštní zóně asi 2,5 kilometru od jaderné elektrárny na severovýchodě Japonska, kterou v roce 2011 vyřadila z provozu vlna tsunami. Stavební dělníci ukradli a prodali potenciálně radioaktivní kovový šrot z blízkosti poškozené jaderné elektrárny Fukušima, uvedlo ve čtvrtek japonské ministerstvo životního prostředí.

Přestože se lidé mohli v roce 2022 do oblasti vrátit, úroveň radiace může být stále nad normálem a fukušimská elektrárna je obklopena zakázanou zónou, píše deník CBS News.

Japonské ministerstvo životního prostředí bylo o krádeži informováno pracovníky provádějící demoliční práce koncem července.

Pokud je úroveň radioaktivity vysoká, musí kovy z oblasti putovat do dočasného úložiště nebo být řádně zlikvidovány. Pokud je jejich úroveň nízká, mohou být znovu použity. U ukradeného kovového šrotu nebyla měřena úroveň radiace. Není jasné, jaký objem kovu se ztratil, kde se nyní nachází a zda představuje zdravotní riziko.

Z důvodu prudkého zvýšení počtu krádeží kovů v oblasti, která sousedí s Fukušimou, vyzvala policie společnosti zabývající se zpracováním kovového šrotu, aby pečlivěji kontrolovaly své dodavatele. Jen v červnu úřady zaznamenaly více než 900 případů, což je nejvyšší počet ze všech 47 japonských oblastí.

Jaderná havárie v roce 2011

11. března 2011 způsobila tsunami v jaderné elektrárně Fukušima nejhorší jadernou havárii na světě od Černobylu, píše deník NDTV.

Do většiny oblastí kolem elektrárny se po rozsáhlých dekontaminačních procesech obyvatelé mohli vrátit. Pouze 2,2 procenta oblastní stále pokrývají zákazy vstupu.

Japonsko začalo minulý měsíc vypouštět do Tichého oceánu více než miliardu litrů odpadní vody, která byla v místě shromážděna. Provozovatel elektrárny tvrdí, že voda je bezpečná, což potvrdil i Úřad OSN pro jadernou bezpečnost. Čína Japonsko obvinila, že s oceánem zachází jako s „kanalizací“.

Zdroj: CBS News, NDTV