Srbský prezident rozpustil parlament a stanovil datum pro předčasné volby. Oznámení Vučiće přichází poté, co předsedkyně Evropské komise vyzvala Srbsko, aby uznalo Kosovo

Přidat na Seznam.cz

Srbsko – Prezident Aleksandar Vučić ve středu oznámil, že rozpustil parlament a stanovil termín parlamentních voleb. Srbské komunální a parlamentní volby se budou konat 17. prosince. Potřetí za poslední téměř čtyři roky se Srbové vydají k volebním urnám, aby odevzdali svůj hlas v předčasných parlamentních volbách.

Ve stejný den se budou konat místní volby v několika obcích včetně hlavního města Bělehradu. Termín voleb nebyl překvapením, neboť srbský prezident již několik týdnů vedl kampaň ve prospěch své vládnoucí Srbské pokrokové strany, ačkoli z jejího čela formálně odstoupil.

„Žijeme v době, která je obtížná pro celý svět, v době globálních výzev, válek a konfliktů, v době, kdy je nutné, abychom byli všichni jednotní v boji za zachování životně důležitých národních a státních zájmů Republiky Srbsko,“ řekl podle deníku The Guardian Vučić po vyhlášení voleb.

Před prosincovým hlasováním se tradičně roztříštěné prodemokratické opoziční strany rozhodly sjednotit poté, co zorganizovaly několik měsíců trvající týdenní protesty proti Vučićovi a jeho vládě pod heslem „Srbsko proti násilí“. Shromáždění začala krátce poté, co v květnu během necelých 48 hodin došlo ke dvěma masovým střelbám, při nichž zemřelo 17 lidí včetně osmi dětí.

Opozice viní Vučiće z vytváření atmosféry nejistoty v zemi, která formálně usiluje o členství v Evropské unii, ale udržuje úzké vztahy se svým tradičním spojencem Ruskem. Oznámení prezidenta Vučiće přišlo několik dní poté, co předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala Srbsko, aby „de facto“ uznalo Kosovo.

V pondělí navštívila Bělehrad a zdůraznila, že ostrý spor mezi Srbskem a Kosovem, bývalou srbskou provincií, která v roce 2008 vyhlásila nezávislost, zůstává pro EU velkým problémem. Srbsko odmítlo nezávislost Kosova uznat.

Dne 26. října Srbsko i Kosovo odešly z jednání EU bez jakéhokoli náznaku pokroku, a to navzdory snahám Francie, Itálie a Německa o nalezení kompromisu a zahájení procesu normalizace vztahů. Kosovský premiér Albin Kurti a srbský prezident Vučić si okamžitě začali vyměňovat vinu za patovou situaci. Velkým problémem je, že ani Vučić, ani Kurti nechtějí být první, kdo udělá ústupky, aniž by měli záruku, že druhá strana ústupky oplatí, uvádí Euro News.

EU a USA tlačí na Kosovo, aby umožnilo vytvoření Sdružení obcí se srbskou většinou, které by koordinovalo práci v oblasti školství, zdravotnictví, územního plánování a hospodářského rozvoje v obcích na severu Kosova obývaných převážně etnickými Srby. Kurti se obává, že takové sdružení by bylo krokem k vytvoření srbského ministátu s širokou autonomií – a trvá na tom, že nejprve musí dojít k formálnímu uznání Kosova.

zdroj: The Guardian, Euro News