Společnost Adidas je kritizována za fotbalové soupravy s číslem 44. Jsou prý podobné symbolu nacistických jednotek SS

Přidat na Seznam.cz

Německo – Adidas zakázal fotbalovým fanouškům kupovat německé fotbalové soupravy s číslem 44 poté, co média upozornila na jeho podobnost se symbolem používaným nacistickými jednotkami SS za druhé světové války. „Zabráníme personalizaci dresů,“ uvedl mluvčí společnosti Adidas.

Jednotky SS byly nejvíce odpovědné za zločiny proti lidskosti spáchané nacisty. Nově vydaná souprava vyvolala kontroverzi. Na tuto otázku poprvé upozornil historik Michael König, podle něhož je design souprav „velmi sporný“, uvádí deník DemocraticUnderground.

Znaky SS byly navrženy pro použití nacistickými jednotkami v roce 1929. Příslušníci SS byli od agentů gestapa až po dozorce v koncentračních táborech. K povinnostem SS patřila správa táborů smrti, kde byly usmrceny miliony Židů a dalších osob. Mluvčí společnosti Adidas Oliver Brüggen popřel, že by podobnost soupravy s nacistickými symboly byla záměrná. „Jako společnost jsme odhodláni vystupovat proti xenofobii, antisemitismu, násilí a nenávisti v jakékoli podobě,“ řekl.

Německo bude hostit letošní mistrovství Evropy ve fotbale, které se bude konat v deseti různých městech.

zdroj: BBC, DemocraticUnderground