Slovenská prezidentka vyjádřila svůj silný odpor k plánu Roberta Fica na revizi trestního zákoníku

Přidat na Seznam.cz

Slovensko – Tisíce lidí se ve čtvrtek po celém Slovensku shromáždily, když zesílily protesty proti plánu nové vlády premiéra Roberta Fica na změnu trestního zákoníku země. Protesty přišly jen několik hodin poté, co prezidentka Zuzana Čaputová vyslovila důrazný nesouhlas se změnami s tím, že by mohly ohrozit právní stát.

Plán schválený Ficovou koaliční vládou počítá se zrušením úřadu zvláštního prokurátora, který se zabývá závažnými zločiny, jako je úplatkářství, organizovaný zločin a extremismus. Tyto případy by převzali státní zástupci krajských úřadů, kteří se takovými trestnými činy nezabývaly 20 let.

Součástí chystaných změn je také snížení trestů za korupci a některé další trestné činy včetně možnosti podmíněných trestů a výrazné zkrácení promlčecí doby. K jejich schválení chce koalice využít zrychlený sněmovní postup, uvádí iRozhlas.

Richard Sulík, šéf opoziční strany Svoboda a Solidarita, řekl davu vzdorujícímu dešti na zacpaném bratislavském náměstí SNP, že návrhy vypadají, jako by je vypracovala „mafie“. „Je ostuda, co tato promafiánská koalice dělá,“ řekl Sulík. Michal Šimečka, který vede Progresivní Slovensko, nejsilnější opoziční stranu, řekl, že vláda musí „stáhnout šílenou legislativu“.

Evropský parlament ve středu zpochybnil schopnost Slovenska bojovat proti korupci a chránit rozpočet EU, pokud budou změny přijaty. Úřad evropského veřejného žalobce také uvedl, že plány Slovenska ohrožují ochranu finančních zájmů EU a její protikorupční rámec.

Slovenská prezidentka dříve ve čtvrtek vyjádřila svůj silný odpor k vládnímu kroku. Čaputová v projevu k parlamentu uvedla, že navrhované změny mohou poškodit právní stát a způsobit společnosti „nepředvídatelné“ škody. „Je bezprecedentní, aby k tak závažným změnám v trestním zákoníku došlo bez řádného legislativního procesu,“ řekla Čaputová.

Čaputová požádala zákonodárce, aby umožnili řádné přezkoumání navrhovaných změn před jejich schválením. Zákon potřebuje schválení parlamentem a prezidentem. Trojkoalice má v parlamentu většinu a očekávané veto Čaputové by mohlo být přehlasováno prostou většinou, uvádí deník News Channel.

Čaputová uvedla, že je ochotna podat ústavní výzvu zákona. Není jasné, jak by mohl rozhodnout Ústavní soud. Ficovi kritici se obávají, že by jeho návrat mohl vést Slovensko k tomu, že opustí svůj prozápadní kurz a bude místo toho následovat směr Maďarska pod vedením premiéra Viktora Orbána.

zdroj: iRozhlas, News Channel