Skupina aktivistů v Itálii nalila černou tekutinu do vody slavné římské Fontana dei Quattro Fiumi

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Skupina klimatických aktivistů v Itálii nalila „černou tekutinu na bázi dřevěného uhlí“ do vody slavné římské Fontana dei Quattro Fiumi (Fontány čtyř řek), aby upozornila na poplach ohledně černé budoucnosti, která lidstvo čeká.

„Naše budoucnost je černá jako tato voda,“ uvedla na svých webových stránkách skupina s názvem Ultima Generazione neboli Poslední generace. „Bez vody není život a s rostoucími teplotami jsme na jedné straně vystaveni suchu a na druhé povodni,“ dodala skupina.

Předpokládá se, že jde o stejnou skupinu klimatických aktivistů, která vedla protesty na jiných italských historických místech včetně fontány Barcaccia na úpatí Španělských schodů v centru Říma, kde 1. dubna nalili do fontány černou tekutinu, píše CNN.

Při podobných protestech se aktivisté přilepili k mistrovským dílům italského umění na místech, jako jsou vatikánská muzea a galerie Uffizi ve Florencii.

Na webových stránkách skupiny jsou zdůrazněny předchozí pokusy o šíření povědomí o klimatu prostřednictvím občanské neposlušnosti, které zahrnovaly držení cedulí na silnici při blokování dopravy a sprejování sídla významné italské bankovní společnosti Cassa Depositi e Prestiti.

Skupina má na svědomí také házení polévky na obraz Van Gougha a pomalování milánské opery La Scala.

V loňském roce podepsalo téměř 100 ředitelů galerií prohlášení, ve kterém se uvádí: „V posledních týdnech došlo k několika útokům na umělecká díla v mezinárodních muzejních sbírkách. Aktivisté, kteří jsou za ně zodpovědní, vážně podceňují křehkost těchto nenahraditelných předmětů, které musí být zachovány jako součást našeho světového kulturního dědictví,“ uvádí deník Deseret.

zdroj: CNN, Deseret