Skupina 10 vysokoškoláků zadržena. Podvedené ženy si myslely, že vedou konverzaci se skutečným chirurgem na misi OSN v Jemenu

Přidat na Seznam.cz

Praha – Pražští kriminalisté zadrželi skupinu deseti vysokoškoláků, kteří jakožto organizovaná skupina, účelovým způsobem zakrývali původ bezhotovostních finančních prostředků, původně pocházejících z podvodné trestné činnosti, kdy finanční prostředky byly od poškozených vylákány pod smyšlenými legendami od důvěřivých žen. Část financí pak užívali pro vlastní potřebu a část posílali mimo území České republiky, uvedla Policie České republiky.

Kriminalisté 4. oddělení prvního policejního obvodu odhalili a prokázali organizovanou trestnou činnost desetičlenné skupiny vysokoškolských studentů z Prahy, kteří přijímali na své účty finance od podvedených žen.

Podvedené si myslely, že vedou konverzaci se skutečným chirurgem na misi OSN v Jemenu, jemuž v dobré víře odeslaly své úspory s vidinou následné schůzky. Pravda to však nebyla, a o své finance přišly. Podezření na možnou trestnou činnost kriminalistům oznámil Finanční analytický úřad, koncem října 2022. Detektivové v průběhu šesti měsíců prováděli analýzy tuzemských, zahraničních bankovních i nebankovních účtů, kdy zjistili, že část finančních prostředků ve výši bezmála půl druhého milionu putovala na účty těmto studentům, kteří finance dále posílali mimo republiku.

Po necelých šesti měsících intenzivního prověřování zahájili kriminalisté v polovině dubna trestní stíhání deseti spoluobviněných osob, které byly v rámci rozsáhlé realizace zadrženy. Na zadržení se podílely i další kriminalistické články z Prahy I.

Deset obviněných je stíháno vazebně pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, kdy v případě odsouzení jim hrozí několikaleté tresty odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let.

Poté, co došlo k vylákání financí od poškozených žen, popsaná skupina studentů je přímo obdržela na své bankovní účty a svojí činností se snažila zastřít jejich původ a usilovala o to, aby bylo podstatně ztíženo nebo znemožněno zjištění jejich původu.

zdroj: Policie České republiky