Singapur popravil první ženu po téměř 20 letech kvůli 31 gramům heroinu. Žena byla oběšena

Přidat na Seznam.cz

Singapur popravil 45letou občanku Saridewi Binte Djamani za obchodování s 31 gramy heroinu. Stala se tak první ženou, která byla po téměř dvaceti letech oběšena. Poprava se uskutečnila v pátek navzdory protestům skupin na ochranu lidských práv, včetně Amnesty International, které tvrdí, že používání trestu smrti za drogové delikty v Singapuru porušuje mezinárodní právo a málo brání užívání drog, píše deník Al Jazeera.

Tomuto případu věnovaly pozornost různé skupiny na ochranu práv, přičemž organizace Transformative Justice Collective před popravou odsoudila úřady za jejich „krvežíznivost“. Znepokojení vyjádřili také experti OSN, kteří označili počet poprav za drogové delikty v Singapuru za „velmi znepokojivý“. Neúspěšná byla také žádost o prezidentskou milost, uvedla BBC.

Singapurská vláda hájila používání trestu smrti jako odstrašujícího prostředku proti obchodování s drogami a odvolávala se na průzkumy, podle nichž většina občanů tento zákon podporuje. V zemi platí jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě, které stanoví trest smrti za obchodování s více než 500 gramy konopí nebo 15 gramy heroinu.

Poprava ženy následovala po jiném občanovi odsouzeném za drogy, Mohd Azizovi bin Hussainovi, který byl oběšen na začátku téhož týdne za obchodování s přibližně 50 gramy heroinu. Singapur obnovil popravy v březnu 2022 po přestávce během pandemie covid-19 a od té doby popravil 15 lidí za trestné činy v souvislosti s drogami.

Navzdory své pověsti dobře řízeného obchodního centra se Singapur svými ultrapřísnými zákony o drogových trestných činech řadí mezi několik autoritářských států, včetně Číny a Severní Koreje, které za tyto trestné činy ukládají trest smrti.

Amnesty International zdůraznila, že neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly jedinečný odstrašující účinek trestu smrti. Tato poprava znovu rozvířila debatu o používání trestu smrti za drogové trestné činy v Singapuru a upozornila na přísný přístup země k trestným činům souvisejícím s drogami.

Zdroje: Al Jazeera, BBC News