Severní Korea údajně otestovala podvodní útočný dron, který dokáže vyvolat radioaktivní tsunami. Kim Čong-un hlásí spokojenost

Přidat na Seznam.cz

Podle agentury KCNA byl dron (nazvaný Unmanned Underwater Nuclear Attack Craft Haeil) testován 59 hodin a Kim Čong-un byl s jeho výsledky velmi spokojen. Dron schopný jaderného útoku byl tento týden vypuštěn u pobřeží okresu Riwon v provincii Jižní Hamgyong.

Podle Korejské ústřední tiskové agentury (KCNA) dosáhl Kim Čong-un svého cíle u zátoky Hongwon, kde byla odpálena zkušební hlavice. Plavila se více než 59 hodin plavila pod vodou v hloubce 80 až 150 metrů. Dron se nazývá Haeil. Haeil znamená tsunami. Je vyroben tak, aby se mohl plížit k nepřátelským námořním flotilám a přístavům a poté vyvolat podvodní explozi, která vytvoří radioaktivní vlnu, píše deník News.

Stalo se tak v době, kdy USA a Jižní Korea dokončily jedenáctidenní cvičení, jehož součástí byl i rozsáhlý polní výcvik, a kdy se USA údajně chystají vyslat do oblasti letadlovou loď na další vojenská cvičení. Test údajné nové zbraně byl posledním ze série simulovaných útoků, kdy Kim Čong-un stupňoval své jaderné hrozby, zatímco USA a Jižní Korea pořádaly společná vojenská cvičení.

Cílem testu bylo upozornit USA a jejich spojence na rostoucí jadernou krizi v regionu, píše deník NBC News. Washington a Soul se ke čtvrtečnímu testu zatím oficiálně nevyjádřily.

zdroj: News, NBC News