Severní Korea simulovala jaderný útok na jih. Má to být varování pro USA

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea – Severní Korea oznámila, že odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, aby simulovala jaderný úder na vojenské cíle v Jižní Koreji. Státní média uvedla, že testy byly provedeny jako varování před rozmístěním strategických bombardérů USA v regionu.

Jihokorejské sdělovací prostředky uvedly, že rakety byly odpáleny u východního pobřeží kolem půlnoci. K odpálení došlo uprostřed každoročních vojenských cvičení Washingtonu a Soulu – která vždy provokují Sever. Pchjongjang dlouhodobě odsuzuje kombinovaná cvičení jako nácvik války ze strany USA, uvádí BBC.

Severokorejská armáda uvedla, že rakety byly odpáleny ve středu pozdě večer v rámci taktického cvičení jaderného úderu simulujícího údery na hlavní velitelská centra a operační letiště v Jižní Koreji. „Cílem cvičení je vyslat jasný signál nepřátelům“, kteří nás provokují takovými vojenskými hrozbami, jako je nasazení strategických jaderných prostředků navzdory našim opakovaným varováním,“ uvedla severokorejská armáda.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení důrazně odsoudilo Pchjongjang za to, že otevřeně odhalil svůj záměr zaútočit na Jih. „Čím více bude Sever posedlý vojenskými hrozbami a provokacemi, tím více bude čelit zdrcující reakci Jižní Koreje, USA a Japonska,“ uvedl představitel ministerstva.

Japonský premiér Fumio Kišida rovněž kritizoval odpaly, které podle něj ohrožují nejen mír a stabilitu Japonska, ale také mezinárodní společenství.

Severní Korea letos provedla rekordní počet zbrojních testů. Poslední z nich přišly den předtím, než Jižní Korea a USA ukončily 11denní vojenské cvičení. Podle jihokorejských médií se obranných cvičení účastnil nejméně jeden americký strategický bombardér B-1B, který létal nad Korejským poloostrovem.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v úterý podle státních médií sledoval cvičení, které připravuje jeho vrchní velitele na válku s Jihem. Cvičení simulovalo odražení náhlé invaze a následné zahájení protiútoku s cílem obsadit „celé území jižní poloviny“, uvedla zpráva.

Navzdory sankcím OSN Kim Čong-un opakovaně slíbil, že ve své zemi zvýší výrobu jaderných hlavic a vývoj výkonnějších zbraní. Pchjongjang letos pokračoval v pravidelných testech svých raket poté, co jich v roce 2022 odpálil rekordní počet – včetně těch, které jsou schopny dosáhnout území USA, uvádí deník ABC News.

Mezitím USA ve středu uvedly, že Pchjongjang „aktivně“ vyjednává s Ruskem o možném obchodu se zbraněmi. Minulý měsíc navštívil ruský ministr obrany Pchjongjang, kde mu byla velmi veřejně umožněna prohlídka severokorejských zbraní. USA tvrdí, že ministr obrany Šojgu využil této cesty k tomu, aby se pokusil Severní Koreu přesvědčit, aby mu prodala zbraně a munici.

zdroj: ABC News, BBC