Severní Korea se pustila do diplomatky USA a varovala před bezpečnostními důsledky, pokud bude Washington nadále kritizovat stav lidských práv

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea – Severní Korea ve středu urazila nově potvrzeného zvláštního vyslance Spojených států pro monitorování lidských práv v zemi a varovala před blíže nespecifikovanými bezpečnostními důsledky, pokud bude Washington nadále kritizovat stav lidských práv v zemi.

V prohlášení zveřejněném oficiální severokorejskou Korejskou ústřední tiskovou agenturou byla Julie Turnerová označena za „zlou ženu“, která byla vybrána Bidenovou administrativou jako „politická služka“, aby zahájila nepodložené útoky na stav lidských práv v zemi, uvádí deník ABC News.

Americký Senát potvrdil jmenování Turnerové 27. července. Dříve působila jako ředitelka pro východní Asii a Tichomoří na ministerstvu zahraničí.

V prohlášení se uvádí, že Bidenova administrativa svou veřejnou kritikou situace v oblasti lidských práv v Severní Koreji zdůraznila své nepřátelství vůči Pchjongjangu tváří v tvář sílícímu jadernému konfliktu mezi oběma zeměmi. KCNA (Korejská centrální zpravodajská agentura) označila Turnerové dřívější kritiku stavu lidských práv v Severní Koreji za absurdní a uvedla, že se USA „využívají vměšování se do vnitřních záležitostí suverénního státu a pomlouvání“.

„Turnerová by měla vědět, že byla vybrána jako politická služka a obětní beránek pro lidskoprávní spiknutí s cílem vyvíjet nátlak na KLDR (Korejská lidově demokratická republika), což je špatná politika Bidenovy administrativy, která se dostala do problémů v jaderné konfrontaci mezi KLDR a USA,“ uvedla agentura. Pokračující kritika Spojených států v otázkách lidských práv v Severní Koreji by se jí mohla „vymstít a vyvolat vážné bezpečnostní problémy“.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden hostil vysoké delegáty z Ruska a Číny na vojenské přehlídce v Pchjongjangu, na které předvedl své mezikontinentální balistické rakety určené k zasažení americké pevniny, psal deník CBS. Podle analytiků se Kim snaží zviditelnit své partnerství s Moskvou a Pekingem, protože se snaží vymanit z diplomatické izolace a zařadit se do jednotné fronty proti Spojeným státům.

Napětí na Korejském poloostrově je nejvyšší za poslední roky. Tempo severokorejských raketových testů a kombinovaných vojenských cvičení Spojených států s Jižní Koreou se zintenzivnilo.

Severní Korea je citlivá na jakoukoli kritiku svého nejvyššího vedení a vlády a často vydává ostré poznámky na adresu amerických a jihokorejských představitelů v dobách nepřátelství. Bývalou jihokorejskou prezidentku Park Kun-hje označili za prostitutku a bývalou ministryni zahraničí USA Hillary Clintonovou za vtipnou dámu, která někdy vypadá jako školačka na základní škole a jindy jako důchodce co jde nakupovat, uvádí deník The Star.

zdroj: The Star, ABC News, CBS