Severní Korea přesunuje těžké zbraně na hranici s jihem. Vojáci podél hranic kopou zákopy, tvrdí Jižní Korea

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea – Ministerstvo obrany v Soulu uvedlo, že Severní Korea začala obnovovat strážní stanoviště a rozmísťovat těžké zbraně podél své hranice s Jižní Koreou poté, co země odstoupily od klíčové dohody o budování důvěry, která má zabránit válce.

Média citovala jihokorejskou armádu, která uvedla, že zjistila, že vojáci ze Severu opravují maskovaná strážní stanoviště, která režim zničil v rámci komplexní vojenské dohody z roku 2018, jejímž cílem bylo snížit riziko konfrontace podél silně vyzbrojené demilitarizované zóny (DMZ), uvádí deník The Independent.

Jihokorejská armáda uvedla, že severokorejští vojáci byli pozorováni při kopání zákopů na místech podél hranice a do oblasti byly vyslány těžké zbraně. Demilitarizované zóny rozdělují obě země od konce korejské války v letech 1950-53 a je považována za potenciální ohnisko případného budoucího mezikorejského konfliktu.

Dohoda, která byla uzavřena v období sbližování mezi tehdejším jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, zavazovala obě strany k demolici strážních stanovišť v okruhu 1 km od hranice, zákazu vojenských cvičení a manévrů v blízkosti pozemních a námořních hranic a ke zřízení bezletových zón.

Jihokorejské ministerstvo obrany v pondělí rozeslalo novinářům fotografie, které podle něj ukazují, jak severokorejští vojáci budují dočasné strážní stanoviště, uvádí deník The Guardian.

V prohlášení, které v pondělí zveřejnila státní tisková agentura KCNA, severokorejské ministerstvo zahraničí odmítlo odsouzení vypuštění satelitu ze strany USA a devíti dalších členů Rady bezpečnosti OSN. Uvedla, že start je legální a spravedlivý způsob, jak uplatnit své právo bránit se a důkladně reagovat a přesně monitorovat vážnou vojenskou akci USA a jejich následovníků. Jihokorejští představitelé potvrdili, že satelit vstoupil na oběžnou dráhu, a uvedli, že je potřeba více času, aby se zjistilo, zda funguje normálně.

zdroj: The Independent, The Guardian