Severní Korea odpálila neidentifikovanou balistickou raketu v reakci na americko-jihokorejská vojenská cvičení

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea odpálila dvě balistické střely krátkého doletu, uvedla ve čtvrtek jihokorejská armáda krátce poté, co Pchjongjang varoval před nevyhnutelnou reakcí na probíhající americko-jihokorejská společná vojenská cvičení.

„Severní Korea odpálila neidentifikovanou balistickou raketu do Východního moře,“ uvedl Soulský sbor náčelníků štábů s odkazem na vodní plochu známou také jako Japonské moře.

Vypuštění rakety potvrdilo také Japonsko, tokijské ministerstvo obrany uvedlo, že Pchjongjang „vypustil možnou balistickou raketu“, a pobřežní stráž země vyzvala plavidla, aby byla ostražitá a nepřibližovala se k žádným spadlým objektům v moři, uvádí deník Channel News Asia.

Nejnovější akce Severní Koreje přišla v době, kdy poradce amerického prezidenta Joe Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan pobýval v Tokiu na setkání se svými japonskými a jihokorejskými protějšky.

Na čtvrtečním setkání s jihokorejským poradcem pro národní bezpečnost Cho Tae-yongem a japonským poradcem pro národní bezpečnost Takeo Akibou všichni tři diskutovali o severokorejském raketovém programu a potvrdili, že budou úzce spolupracovat, aby přiměli Pchjongjang vzdát se svých jaderných zbraní, uvádí se v zápisu ze setkání, který zveřejnilo Japonsko.

Vztahy mezi oběma Korejemi jsou na jednom z nejnižších bodů za poslední roky, diplomacie uvízla na mrtvém bodě a Kim Čong-un prohlásil, že jeho země je nezvratnou jadernou mocností, a vyzval ke zvýšení výroby zbraní, včetně taktických jaderných zbraní.

Severní Korea letos provedla několik sankcemi narušených odpalů, včetně zkušebního odpálení své nejsilnější mezikontinentální balistické rakety, a minulý měsíc se pokusila vynést na oběžnou dráhu vojenskou špionážní družici.

V reakci na to administrativa jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola posílila obrannou spolupráci se Spojenými státy a pořádá pravidelná rozsáhlá společná vojenská cvičení. Pchjongjang je považuje za nácvik invaze, píše deník Barrons.

„Naše reakce na to je nevyhnutelná,“ dodali v prohlášení, které přinesla oficiální Korejská ústřední tisková agentura. „Naše ozbrojené síly budou plně čelit jakékoli formě demonstrativních kroků a provokací nepřátel.“

zdroj: Channel News Asia, Barrons