Setkání ministrů zahraničí národů BRICS. Účastnil se také ruský ministr Lavrov

Přidat na Seznam.cz

Jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor řekl, že vizí skupiny je zajistit globální vedení ve světě roztříštěném geopolitickým napětím, nerovností a globální nejistotou. Blok BRICS je některými vnímána jako alternativa ke skupině vyspělých zemí G7, která minulý měsíc pořádala výroční summit v japonském městě Hirošima a účastnili se ho také vůdci Brazílie a Indie.

Země BRICS mají dohromady více než 3,2 miliardy lidí, což představuje asi 40 % ze zhruba 8 miliard lidí na světě.

Během prvního ze dvou dnů rozhovorů v Kapském Městě indický ministr zahraničních věcí Subrahmanyam Jaishankar řekl, že shromáždění musí „vyslat silnou zprávu, že svět je multipolární, že obnovuje rovnováhu a že staré způsoby nemohou řešit nové situace,“ píše BBC.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že“více než tucet zemí, včetně Saúdské Arábie, projevilo zájem o vstup do BRICS a skupina v současné době formuje svůj přístup. Tato otázka byla projednána s nejvyšším saúdskoarabským diplomatem, princem Faisalem bin Farhanem Al Saudem, který byl v Kapském Městě, uvedl Lavrov.

Náměstek čínského ministra zahraničí Ma Zhaoxu uvedl, že Peking potenciální zájemce vítá.

Rozhovory se uskutečnily před srpnovým summitem hlav států, který se pro hostitelskou Jihoafrickou republiku ukazuje jako problematický kvůli možné účasti ruského prezidenta Vladimira Putina. Na Putina je vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC), píše deník India Times.

Jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor ve čtvrtek zopakoval, že Putin byl stejně jako všichni ostatní představitelé pozván, a dodal, že vláda zkoumá své právní možnosti. Začátkem tohoto týdne náměstek ministra řekl, že země plánuje změnit své zákony, aby měla pravomoc rozhodnout, zda zatknout vůdce hledaného Mezinárodním trestním soudem, či nikoli.

Brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira popsal BRICS jako „nepostradatelný mechanismus pro budování multipolárního světového řádu, který odráží potřeby rozvojových zemí“.

zdroj: BBC, India Times