Šest mužů shledáno vinnými z teroristických útoků z roku 2016. Záměrem útoků bylo zastrašit a zabít co nejvíce lidí

Přidat na Seznam.cz

Belgie – Bruselští atentátníci byli po dlouhém soudním procesu shledáni vinnými z vraždy. Soud v Bruselu uznal šest mužů vinnými z teroristické vraždy, a to více než sedm let poté, co sebevražedné bombové útoky na letišti a ve stanici metra v březnu 2016 zabily 32 lidí.

Po dlouhém procesu a 19 dnech jednání poroty vynesl soud v Bruselu rozsudek. Několik z obžalovaných bylo již před několika měsíci odsouzeno za účast na teroristických útocích v Paříži.

Salah Abdeslam, 33 let, byl zatčen několik dní před bruselskými atentáty. Loni byl ve Francii shledán vinným z bombových a střeleckých útoků v Paříži z listopadu 2015, při nichž zemřelo 130 lidí. Abdeslam po útocích v roce 2015 uprchl z Paříže do Belgie a o čtyři měsíce později popřel, že by se na bombových útocích podílel. Soud v Bruselu ho však nyní odsoudil za vraždu a pokus o vraždu i v Bruselu, uvádí BBC.

Další z osob, které byly nyní uznány vinnými z obou bombových útoků, Mohamed Abrini, byl identifikován na kamerovém záznamu při útěku z letiště Zaventem, když jeho výbušnina nevybuchla. Stal se známým jako „muž v klobouku“ a patřil mezi řadu podezřelých, kteří byli o několik týdnů později v Bruselu zatčeni. Na rozdíl od Abdeslama se Abrini ke své roli v útocích přiznal a přiznal se k přípravě výbušnin pro bombové útoky.

Další čtyři muži byli shledáni vinnými z teroristické vraždy: Oussama Atar, Osama Krayem, Ali El Haddad Asufi a Bilal El Makhoukhi.

Krayem byl viděn s atentátníkem z metra, který se odpálil v Maelbeeku. I on měl batoh plný výbušnin, ale neodpálil je. Oussama Atar, belgicko-marocký džihádista, o němž se předpokládá, že pařížské útoky plánoval ze Sýrie, byl však souzen v nepřítomnosti a předpokládá se, že zemřel v Sýrii.

Dva muži, Tunisan a Rwanďan, byli zproštěni obvinění z vraždy, ale spolu s dalšími šesti byli odsouzeni za účast na teroristických aktivitách. Poslední dvojice, bratři Smail a Ibrahim Farisiovi, byla zproštěna všech obvinění.

Bruselský soud stanovil, že záměrem skupiny bylo zastrašit belgické obyvatelstvo a zabít co nejvíce lidí.

Útoky v Bruselu se odehrály v rozmezí jedné hodiny 22. března 2016. Krátce před 8:00 vybuchly dvě bomby na opačných koncích odletové haly na letišti Zaventem a zahynulo 16 lidí.

O něco více než hodinu později pak došlo k dalšímu výbuchu ve vlaku na stanici metra Maelbeek v bruselské evropské čtvrti, v blízkosti institucí EU. Při tomto výbuchu zemřelo dalších 16 lidí. Další stovka lidí byla zraněna, uvádí CNN.

zdroj: CNN, BBC