Senegalské námořnictvo zadrželo 600 migrantů. Mířili do Evropy

Přidat na Seznam.cz

Senegal – Senegalské námořnictvo tvrdí, že během tří dnů zadrželo čtyři lodě s více než 600 lidmi na palubě. Pokoušeli se o plavbu na španělské Kanárské ostrovy, které jsou vstupní branou do Evropy.

Záběry na sociálních sítích ukázaly další migranty, jak vyskakují z lodi, která najela na mělčinu v senegalském pobřežním městě Saint Louis. Podle svědků je vítr donutil vrátit se zpět a oni se chtěli vyhnout zatčení námořnictvem, které posílilo hlídky, uvádí deník DW.

„Chladili jsme se na pláži, když jsme najednou uviděli připlouvat loď s migranty na palubě. Když se přiblížili ke břehu, zběsile skákali do vody,“ řekl devatenáctiletý Senegalec, obyvatel Saint Louis.

Na konci července vláda předložila desetiletý plán boje proti nelegální migraci, který zahrnuje i přísnější správu hranic. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN od začátku roku 2023 zemřelo nebo se pohřešuje nejméně 140 migrantů, kteří se pokoušejí překonat Atlantik.

Jen v srpnu se na Kanárské ostrovy dostalo ze Senegalu a Maroka více než 2 690 lidí. To je více než dvojnásobek počtu příchozích ve stejném měsíci minulého roku.

Minulý měsíc bratr Senegalce, který zemřel poté, co loď, na níž cestoval, více než měsíc plula po moři, řekl BBC, že navzdory nebezpečí by se o cestu pokusil sám, protože v Senegalu se nedá vydělat na živobytí.

zdroj: DW, BBC