Šéfka EU Ursula von der Leyen navštívila Itálii. Slibuje akční plán v souvislosti s nárůstem počtu imigrantů

Přidat na Seznam.cz

Prudký nárůst počtu imigrantů, kteří na italský ostrov připlouvají, oživil v Evropě ostrou debatu o tom, jak sdílet odpovědnost za desítky tisíc lidí, kteří každoročně dorazí na kontinent. Šéfka EU Ursula von der Leyen zdůrazňuje potřebu dohledu na moři i na souši, protože ostrov Lampedusa hlásí rekordní počet příchozích, píše deník Politico.eu.

Evropská unie představila plán pro Itálii, který jí má pomoci zvládnout příchod migrantů a uprchlíků poté, co se na jejím ostrově Lampedusa v uplynulém týdnu vylodil rekordní počet lidí.

„Nelegální migrace je evropskou výzvou a potřebuje evropskou odpověď,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během nedělní návštěvy Lampedusy a nabídla desetibodový „akční plán“, který má Římu pomoci krizi zvládnout.

„My budeme rozhodovat o tom, kdo a za jakých okolností přijde do Evropské unie, a ne pašeráci a převaděči,“ řekla von der Leyen na společné tiskové konferenci s italskou premiérkou Giorgiou Meloni.

Desetibodový plán, který von der Leyen představila, rovněž stanoví, že se má zlepšit výcvik tuniské pobřežní stráže a dalších donucovacích orgánů. Šéfka EU uvedla, že o tomto plánu již hovořila s několika vedoucími představiteli EU a je přesvědčena o jejich podpoře.

Migranti, kteří sestoupili na Lampedusu, pocházeli z velké části ze subsaharské Afriky přes Tunisko, které samo je zavaleno imigranty a zachází s nimi tvrdě, aby je donutilo odejít, píše deník AZ central.

„Nejúčinnějším opatřením proti lžím pašeráků jsou legální cesty a humanitární koridory,“ řekla von der Leyen.

Na ostrov mezi Sicílií a severní Afrikou v posledních dnech dorazilo několik tisíc lidí, což vedlo k přeplnění přijímacího tábora. Ve Středozemním moři jsou v současné době aktivní tři operace agentury Frontex, jejichž cílem je zabezpečit vnější hranice EU, bojovat proti převaděčům a zachraňovat lidi v nouzi, vyplývá z informací EU.

Agentura Frontex je však ostře kritizována za opakované zprávy o nezákonném tzv. vytlačování migrantů a uprchlíků přes hranice, které se snaží překročit.

Itálie spolu s dalšími středomořskými státy EU již několik let žádá Brusel o větší podporu při řešení velkého počtu lidí připlouvajících k jejím břehům. Podle posledních údajů ministerstva vnitra se jen v letošním roce do Itálie přes moře dostalo již více než 127 200 lidí. V předchozím roce to bylo 66 200 osob.

Zdroj: Politico.eu, Az Central