Ruští vojáci se snaží dezertovat v posledních měsících téměř dvojnásobně. Na frontu se musejí vracet i po těžkém zranění

Přidat na Seznam.cz

V posledních měsících prudce roste počet žádostí o pomoc při dezertování z války na Ukrajině. Projekt Idite Lesom (Ztraťte se) pomáhá ruským vojákům opustit armádu. Za posledních několik měsíců zaznamenal 89% nárůst žádostí o pomoc, uvádí deníky The Moscow Times.

Zatímco mezi červnem a srpnem obdržel projekt 305 žádostí, mezi zářím a listopadem už toto číslo bylo téměř dvojnásobné.

,,Vojáci vidí, že nedochází k rotaci. I vážně zranění muži jsou po hospitalizaci posíláni zpět na frontu.“ řekl Sergei Krivenko, ředitel organizace pro lidská práva Grazhdanin. Armiya. Právo (Občan. Armáda. Práva).

Pavel z Moskvy, který byl poslán na frontu na Ukrajině, se rozhodl dezertovat poté, co byl dvakrát těžce zraněn. Deníku The Moscow Times pod podmínkou anonymity poskytl rozhovor, kde líčí svůj příběh.

,,Byl jsem si jistý, že si budu moci stěžovat na zranění nohy,“ svěřil se Pavel, který doufal, že když půjde k terapeutovi se stížností na posttraumatickou stresovou poruchu, bude moci opustit bojiště.

Nakonec se tak ale nestalo, protože nebyla k dispozici lékařská komise. Jakmile skončila jeho léčba, byl poslán zpět na své místo. V terénu však byl těžce zraněn a ztratil hodně krve. S pomocí kamaráda se dostal ven, selhaly mu však ledviny a podstoupil dlouho léčbu. Jelikož Pavel věděl, že bude neprodleně po vyléčení poslán zpět na frontu, musel začít jednat. Rozhodl se proto dezertovat, než skončí jeho dovolená. Opustil Rusko s pomocí aktivistů pro lidská práva a v současné době žádá v neznámé zemi o azyl.

Trestně stíhaní za dezerci

Jen hrstka lidí se snaží uniknout z válečné zóny. Na dezertéry čekají vojenské hlídky, které je dopadnou a drží v polní věznici, odtud poté putují zpět na frontu. Od začátku mobilizace v září 2022 bylo v Rusku postaveno před soud v trestním stíhání za dezerci více než 4000 lidí. Drtivá většina dostala podmíněné tresty. Tento trest však lze kdykoli změnit na skutečný trest vězení, nebo poslání zpět na frontu. 

Dopis Putinovi

Rodiny vojáků začínají proti armádním krokům protestovat. Více než 100 příbuzných ruských mobilizovaných vojáků napsalo dopis Putinovi poté, co nařídil dobytí města Avdiivka ve stanoveném času, aby bylo vidět nějaké výsledky, informuje deník The Kyiv Post. Ruští velitelé odmítají umožnit raněným vojákům opustit bojiště. Lehká a střední zranění mají být ošetřována v zákopech. Praxe je taková, že posbírají přeživší a poté je posílají zpět do útoku. Je dost možné, že počet ruských vojáků hledajících cestu ven tak bude narůstat.

Zdroj: The Moscow Times, Kyiv Post