Rusové v Bachmutu ztrácejí nejlepší jednotky a těžké ztráty mají i Ukrajinci. Ukrajinský generál odhalil, proč má město takovou cenu

Přidat na Seznam.cz

Už devět měsíců trvá bitva o město Bachmut v Doněcké oblasti. Podle BBC bylo u Bachmutu od začátku bitvy do března tohoto roku zabito či zraněno mezi 20 tisíci a 30 tisíci Rusy. Lze předpokládat, že ztráty jsou nyní ještě vyšší. A nejsou to pouze Rusové, kdo u Bachmutu ztrácí životy i techniku. U Bachmutu umírají i ukrajinští obránci.

Na konci dubna přiznal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že situace Bachmutu je špatná, obtížná a velice komplikovaná, uvádí The New York Times. „Nepřítel neustále ničí vše, co lze použít k ochraně našich pozic,“ prohlásil tehdy Zelenskyj. Na začátku dubna znovu promluvil o bitvě u Bachmutu. „Situace v Bachmutu zůstává komplikovaná,“ připustil Zelenskyj.

Bachmut odolává

Naznačil tak, že u Bachmutu neumírají pouze Rusové, ale i Ukrajinci. Nyní promluvil velitel Východní skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny generálplukovník Oleksandr Syrskij pro agenturu Interfax. Novináři se ho jednoduše zeptali, k čemu vlastně Bachmut je a proč jej ukrajinské síly zuby nehty brání, ať to stojí, co to stojí.

„Bitva o Bachmut je důležitá nejen pro nepřítele, ale i pro nás. Již několik měsíců v této oblasti brzdíme ofenzivu nepřítele a bráníme mu v rozšiřování frontové linie,“ řekl Syrskij. Kromě toho prý nepříteli způsobují značné ztráty. „Ničíme jejich nejprofesionálnější jednotky, zbraně a vojenskou techniku,“ dodal.

Klíč k Doněcké oblasti

Navíc je prý město důležitým obranným uzlem, jehož udržování zajišťuje udržitelnost obrany skupin vojsk jako celku. Bachmut je dobře umístěná přírodní pevnost, obklopená řekami a ležící na kopcích, což usnadňuje obranu. Je to důležitý strategický bod a Rusové nemohou postoupit dál, aniž by tento bod získali.

Obranu města taky usnadňují vícepodlažní budovy a rozvinutá infrastruktura na levém břehu řeky Bachmutovky, kde se ukrajinské jednotky brání ruským útokům. Podle generálplukovníka je bitva o dobytí města specifickým typem boje, který vyžaduje zvláštní dovednosti a působí potíže útočícím ruským jednotkám.

Bachmut je také součástí aglomerace Kosťantynivka-Kramatorsk, jejíž udržení brání Rusům v útoku na křídlech a v týlu ukrajinských vojsk v Lysyčanském a Doněckém sektoru. Kdyby Bachmut padl do rukou Rusů, tak by to znamenalo těžké dny pro ukrajinské vojáky nejen v okolí tohoto města, ale i v celé oblasti.

Změna ruské taktiky

Dále se novinář z Interfaxu zeptal, zda se taktika Rusů na východní frontě, tedy v Doněcké oblasti, nějak změnila. „Samozřejmě. Nepřítel analyzuje výsledky svých akcí, vyvozuje určité závěry a zlepšuje taktiku svých vojsk,“ informoval Syrskij.

Například v každém pluku byly vytvořeny samostatné útočné jednotky na bázi motorizovaných pěších rot. Tyto roty jsou podpořeny tanky, plamenomety, minomety a protitankovými jednotkami, které měly obnovit ztracené pozice.

K vytvoření příznivých podmínek pro útočné operace Rusové aktivně využívají tankové a dělostřelecké jednotky. Ty zasahují Ukrajince silnou palbou, ničí jejich pozice a až poté zahajují útok.

Hrot kopí ruské agrese

Po zničení nebo oslabení těchto pozic vysílají Rusové do boje útočné jednotky. Skupina až 10 osob s ručními zbraněmi útočí přímo na napadený objekt. Vojenská technika se během těchto útoků používá jen zřídka. Útok se obvykle provádí ve třech až čtyřech vlnách. Ztráty v řadách těchto útočných skupin jsou neprodleně doplněny jinými vojáky.

Velitelé těchto útočných skupin používají chytré telefony se speciálním softwarem Alpine Quest GPS, který ukazuje souřadnice ukrajinských palebných pozic, cíle útoku, trasy k nim a úkoly sousedních jednotek.

Alpine Quest je aplikace pro Android určená pouze pro outdoorové sporty a aktivity, kterou vydává francouzské vývojářské studio Psyberia, informoval válečný zpravodaj Chris O., který také celý rozhovor pro Interfax přeložil.

Zdroje: BBC, The New York Times, Interfax, Chris O., redakce