Ruský poslanec chce zrušit Deklaraci, která zavazuje Rusko a USA, že na sebe nebudou cílit jaderné zbraně

Přidat na Seznam.cz

Ruští politici doufají, že diktátor Vladimir Putin oznámí své plány na ukončení války na Ukrajině. Chtějí, aby válka ještě letos skončila – vítězně, bez další mobilizace a bez uzavření ruských hranic, informuje nezávislý zpravodaj a vojenský historik Chris O. Mnozí z nich jsou toho názoru, že klíč k ukončení konfliktu drží Západ, hlavně Spojené státy. Jeden z nich se domnívá, že představitelé USA potřebují motivaci k tomu, aby se zásobováním Kyjeva přestali – vyhrožování jadernými zbraněmi.

Poslanci ruské Státní dumy promluvili pro ruský server MozemObyasnit o svých očekáváních od Putinova projevu, který se bude konat 21. února. Všeobecně se očekává, že se diktátor v projevu zaměří hlavně na válku.

„V současné době neexistují žádné podmínky, jak speciální vojenská operace skončí, doufám ale, že je uslyším,“ řekl poslanec ruské komunistické strany Alexandr Juščenko.

Zrušení Deklarace

Další poslanec, Jevgenij Fedorov, je toho názoru, že konflikt bude vyřešen prostřednictvím dohody se Severoatlantickou aliancí. „Nic nezávisí na Kyjevě. Vše závisí na Washingtonu. Pro USA jsme vytvořili mechanismus, který funguje už 60 let bez přerušení – jaderné odstrašování,“ řekl serveru MozemObyasnit. Fedorov také věří, že válka skončí a že nedojde k nové vlně mobilizace či uzavření hranic.

Podle poslance by mělo Rusko i nadále zastrašovat Ukrajinu i NATO možností použití atomových zbraní. Poslanec také doufá v urychlené projednání návrhů zákonů, které by upevnily pozici Ruska coby jaderné velmoci. Jedním takovým rozhodnutím je zrušení Moskevské Deklarace z Jelcinovy éry o tom, že na sebe Rusko, USA a Spojené království nebudou cíleně zaměřovat jaderné rakety, uvádí deník Ria.

14. ledna 1994 byla během návštěvy Billa Clintona v Moskvě přijata Deklarace, která stanovila dohodu o odmítnutí Ruské federace a USA vzájemně se zaměřovat strategickými jadernými střelami. Během studené války obě země každý den operovaly a kontrolovaly svůj jaderný arzenál pro případ, že by se jejich protivník odhodlal k tomu nejhoršímu možnému úderu. Právě Moskevská Deklarace tohle neustálé zbrojení a připravování zpomalila. A poslanec ruské Státní dumy Fedorov chce závazky Ruska vůči této Deklaraci zrušit.

Vítězství je jasné?

I pravicový politik Nikolaj Novičkov je přesvědčen, že Putin nevyhlásí novou vlnu mobilizace. Pochybuje ale, že dojde k rychlému ukončení války. „Jsem si naprosto jistý, že žádné jednostranné ukončení speciální vojenské operace ze strany Ruska nepřipadá v úvahu. Klíč k míru na Ukrajině je v rukou Západu. Jakmile přestanou Kyjevu pumpovat zbraně, tak na Ukrajině velmi rychle zavládne mír. Jdeme si pro vítězství,“ prohlásil Novičkov.

Zaplacené publikum

Komunista Sergej Obuchov na svém Telegramu prohlásil, že sjezd, na kterém promluví i Putin, bude jakousi obdobou celoběloruského lidového shromáždění s přímou výzvou k lidu. Podle MozemObyasnit půjde o komunikaci především s placeným publikem a bude se hovořit na stadionu Lužniki.

„Myslím, že poselství bude ve stejném tónu, jako novoroční přání. Pravděpodobně půjde o mobilizační hospodářství a všechna opatření na jeho podporu,“ řekla senátorka Ludmila Narusová. Byla to právě ona, kdo loni v březnu mluvila o značných ztrátách mezi ruskými vojáky z povolání a která jako jedna z prvních naštípla veřejný obraz Ruska coby vojenské velmoci přímo v domácím mediálním ruském prostoru, uvádí ruský server Kommersant.

Zdroje: Chris O., MozemObyasnit, Ria, Kommersant, Sergej Obuchov