Ruský ministr zahraničí Lavrov pořádá zasedání OSN o mezinárodním míru. Západ ho kritizuje

Přidat na Seznam.cz

Západní diplomaté kritizovali ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova za nevyprovokovaný útok jeho země na Ukrajinu během osobního setkání, které v pondělí pořádal nejvyšší moskevský diplomat v Radě bezpečnosti OSN. Lavrov měl na starosti schůzku s názvem „Udržování mezinárodního míru a bezpečnosti“, protože Rusko v současnosti zastává rotující předsednictví Rady bezpečnosti.

Ruští diplomaté byli z velké části odříznuti od různých mezinárodních konferencí od té doby, co Moskva loni zahájila svou invazi na Ukrajinu. Vedení Rady bezpečnosti, nejmocnějšího orgánu OSN, se však mezi svými 15 členskými státy střídá podle abecedy.

Pět zemí – Čína, Francie, Rusko, Spojené království a USA – má stálá místa v radě. Zbývajících 10 členů je voleno na dvouleté období valným shromážděním OSN.

Lavrov opakovaně popisoval ukrajinskou vládu jako „pučisty“ a „nacistický kyjevský režim“, píše CNN. „Jako tomu bylo během studené války, dosáhli jsme nebezpečného, možná ještě nebezpečnějšího prahu,“ řekl Lavrov.

Mnoho západních vlád a dalších zemí napadlo rozhodnutí Ruska svolat zasedání Rady bezpečnosti – nazvané „Efektivní multilateralismus prostřednictvím obrany principů OSN“. Mezitím americká velvyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová uvedla, že slyšení o multilateralismu je důležité, i když ho svolal člen Rady, jehož jednání vykazuje zjevnou neúctu k Chartě OSN“, píše Svobodná Evropa.

zdroj: CNN, Svobodná Evropa