Rusko úspěšně otestovalo supersonické střely blízko japonských vod

Přidat na Seznam.cz

Ruská Tichomořská flotila úspěšně odpálila supersonické střely Moskit na maketu nepřátelského námořního cíle, který se nacházel ve vzdálenosti asi 100 km ve vodách Japonska. Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši prohlásil, že Tokio zůstane ostražité vůči vojenským operacím Moskvy, a zároveň dodal, že po odpálení raket nebyly hlášeny žádné škody.

Střela P-270 Moskit, která má v hlášení NATO název SS-N-22 Sunburn, je supersonická křižující střela středního doletu, schopná zničit loď na vzdálenost až 120 km.

Ruské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že dvě lodě zahájily raketový útok na simulovanou nepřátelskou válečnou loď vzdálenou asi 100 km. Dvě supersonické řízené střely Moskit, které mají kapacitu konvenčních i jaderných hlavic, úspěšně zasáhly svůj cíl, píše deník Hindustant Times a Aljazeera. Oznámení o testování zbraně následuje jen několik týdnů poté, co Moskva oznámila, že ruská ponorka v japonském moři při cvičení zasáhla pozemní cíl vzdálený více než 1 000 km raketou Kalibr.

Rakety Kalibr použilo Rusko k útoku na více cílů na Ukrajině, včetně elektráren, a to jejich odpálením z lodí a ponorek v Černém moři.

Japonsko neplánuje kvůli raketovému cvičení protest, uvedl Tasuku Matsuki, úředník japonského ministerstva zahraničí s tím, že místo cvičení je považováno za ruské pobřeží, ačkoli směřuje k vodě mezi oběma zeměmi.

Do cvičení se zapojil také nezveřejněný počet lodí, letadel a bezpilotních letounů jeho tichomořské flotily.

zdroj: Hindustant Times, Aljazeera