Rusko požádalo o pomoc Pákistán, Egypt, Bělorusko a Brazílii. Chce zpátky prodané zbraně a vrtulníkové motory

Přidat na Seznam.cz

Jeden z největších světových lídrů v prodeji zbraní se kvůli vojenským neúspěchům mění v závislého dovozce. Ruská federace požádala o pomoc Egypt, Pákistán, Bělorusko a Brazílii, píše deník Focus.

Rusko prodávalo zbraně různým zemím po celá desetiletí a nyní je chce zpátky. Plnohodnotná válka na Ukrajině značně narušuje zásoby agresora, a proto se Kreml obrací s žádostí o pomoc na Pákistán, Egypt, Bělorusko a Brazílii.

Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) dodalo Rusko v letech 2017 až 2021 zbraně 45 zemím. Indie, Čína, Egypt a Alžírsko nakoupily 73 % všech výrobků.

V letech 2018-2022 se vývoz zbraní ze Spojených států zvýšil o 14 % ve srovnání s lety 2013-2017, zatímco prodej ruských zbraní ve stejném období klesl o 31 %, uvedli odborníci.

Pokles prodeje a ztráty na Ukrajině vedly k tomu, že v dubnu 2022 přiletěla do Káhiry delegace ruských představitelů a požádala egyptského vůdce Abdela Fattaha al-Sisiho, aby jim vrátil vrtulníkové motory. Ruská armáda motory potřebovala pro vozidla plnící bojové mise na Ukrajině.

Jak píše deník Defence Express, motory do vrtulníků TV3-117 a VK-2500 jsou důležitým aspektem, které chce Rusko získat i z Brazílie a Pákistánu. Brazílie Rusko odmítla. Pokud jde o Pákistán, i ten oficiálně odmítl žádost Ruska.

Přitom důvod, proč Moskva skutečně shání vrtulníkové motory po celém světě, je zcela jasný. Ještě v dubnu 2023 Ruská federace přiznala, že navzdory deklarované výrobě 300 motorů VK-2500 ročně je jejich skutečná potřeba 500 kusů. A tyto motory jsou potřebné pro naprostou většinu ruských vrtulníků: Mi-8, Mi-24, Mi-35, Mi-28, Ka-27, Ka-31, Ka-32 a Ka-52. Kromě armády je potřebuje také civilní letectvo.

Zdá se však, že skutečná výroba VK-2500 je mnohem nižší, než se deklaruje.

Zdroj: Focus, Defence Express