Rusko pečlivě zkoumá africké návrhy na ukončení ukrajinského konfliktu, říká ruský prezident Vladimir Putin

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Ruský prezident Vladimir Putin v pátek prohlásil, že Moskva pečlivě zkoumá návrhy některých afrických lídrů na ukončení konfliktu na Ukrajině. „Respektujeme vaše iniciativy a pečlivě je zkoumáme,“ řekl Putin druhý den rusko-afrického summitu v Petrohradě.

„Předchozí zprostředkovatelské iniciativy si monopolizovaly tzv. vyspělé demokracie. Nyní je i Afrika připravena pomoci při řešení problémů, které se zdají být mimo oblast jejích priorit,“ dodal. Rusko-africký summit se koná poté, co Rusko odstoupilo od dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře, což vyvolalo obavy afrických zemí, uvádí deník The Moscow Times.

V červnu se africká delegace vydala nejprve na Ukrajinu a poté do Ruska, aby nabídla zprostředkování dohody v konfliktu.

Africké návrhy zahrnovaly vojenskou deeskalaci, bezpečnostní záruky pro obě strany a vzájemné uznání suverenity. Ukrajina nabídku odmítla s tím, že by konflikt zmrazila, aniž by zajistila odchod ruských vojsk z ukrajinského území.

Kreml také již dříve uvedl, že africké návrhy by bylo velmi obtížné realizovat.

Vladimir Putin dnes ráno africkým vůdcům řekl, že Moskva respektuje jejich mírový návrh na Ukrajině a pečlivě ho studuje. Na rusko-africkém summitu řekl, že Rusko zvyšuje dodávky potravin do Afriky, včetně některých dodávek obilí zdarma, které oznámil o den dříve, a má zájem o rozvoj vojenské spolupráce s kontinentem.

Předpokládá se, že ruský prezident využívá série schůzek k posílení vztahů země s různými africkými národy, uvádí deník Sky News.

zdroj: Sky News, The Moscow Times