Rusko hledá špiony v Norsku pod krytím Ruské geografické společnosti. Společnost není pod sankcemi, předsedou správní rady je Vladimir Putin

Přidat na Seznam.cz

Norsko – Televizní kanál Current Time a jeho investigativní projekt Sistema zjistil, jak dochází k rekrutování špionů v Norsku prostřednictvím Ruské geografické společnosti. Špioni mají shromažďovat informace o vojenských základnách a energetické infrastruktuře.

Kreml přitom nehledá speciálně vyškolené profesionály, v hledáčku jsou obyčejní lidé. Muž žijící dlouhodobě v Oslu kontaktoval televizi Current Time s projektem Sistema a řekl, že se ho ruské tajné služby snažily naverbovat prostřednictvím údajných zaměstnanců Ruské geografické společnosti.

Podle informací televize Current Time Ruská geografická společnost není pod sankcemi EU ani USA a v jejím čele stojí ruský ministr obrany Sergej Šojgu, předsedou správní rady je Vladimir Putin.

Muž s uvedeným jménem Ivan si nepřál být z bezpečnostních důvodů jmenován, aby nebyla ohrožen on ani jeho rodina. Poskytl jména a kontaktní údaje náborářů a také věrnou audionahrávkou s jedním z nich, což dokazuje pravdivost jeho příběhu.

,,Chtěli všelijaké zprávy, například z mešity, kde došlo k nějakému skandálu. Dva kluci z bývalých sovětských republik, muslimové, oznámili sňatek osob stejného pohlaví. Jaká je souvislost mezi LGBT lidmi, muslimy a geografickou společností je pro mě záhadou,“ popsal Ivan.

Muž byl také požádán, aby natočil vojenské základny a také zařízení energetické infrastruktury v arktických městech v severní části Norska.

Podle šéfky bezpečnostní sekce kontrarozvědky Hanne Bloombergerové k navázání kontaktu s potencionálními spolupracovníky dochází nejčastěji na sociálních sítích. Rusové nabízejí krátkodobou spolupráci a s tím, že něco vyfotí nebo získají informace. Tu poté předají neznámému člověku a dostanou zaplaceno.

Jde o relativně novou taktiku ruské zpravodajské služby, která přišla po invazi na Ukrajinu. Často jim jdou pod ruku zranitelní lidé, který se mohou potýkat s problémy v osobním životě. Pro ty, kteří se špionáží souhlasí, mohou být následky žalostné.

,,Nemůžete tam pracovat a skončit. Můžete mít jen díru v hlavě..,“ uvedl Ivan televizi.

V současné době případ vyšetřuje norská policie. Špionáž v Norsku může být potrestána až 15 lety vězení.

V loňském roce bylo v Norsku zadrženo několik ruských občanů s drony. Kvůli sankcím proti Rusku mají ruští občané zakázáno létat s drony na norském území. Jedním ze zadržených byl údajný „vědec z Brazílie“, ze kterého se vyklubal ruský kariérní důstojník GRU Michail Mikušin, jak uvedl deník Evropska Pravda.

Zdroje: Current Time, Evropska Pravda