Rusko drtí nekonečné sankce, stěžuje si Putin

Přidat na Seznam.cz

Je to už téměř rok, co začala válka na Ukrajině. Kyjev v konfliktu nestojí sám – na jeho straně jsou mocnosti Západu, které Ukrajincům dodávají zbraně, techniku i humanitární pomoc. A i když z ostatních zemí na území Ruska nepřilétl ani jediný granát, tak celá invazivní federace inkasuje od Západu tvrdé údery v podobě sankcí. Přiznal to i diktátor Putin, uvádí ruská tisková agentura TASS.

„Rusko je v současné době pod tlakem nekonečných sankcí znepřátelených zemí. Zvládá je však bez problémů,“ řekl v úterý prezident Vladimir Putin na setkání soudců arbitrážních, vojenských a obecných soudů.

Putin považuje sankce za nepřátelské činy a pokusy zničit ruskou ekonomiku. Zároveň jejich účinky shazuje a s kamennou tváří konstatuje, že Rusko důsledky sankcí zvládá bez problémů. Existují však důkazy o opaku. Už jen volba jeho slov – Rusko je v současné době pod tlakem – napovídá, že západní sankce přeci jen zabírají.

Sankce zabírají

Jak jsme psali už dříve v tomto článku, účinky tvrdých západních sankcí pociťují i obyčejní Rusové. Stále více občanů federace je nespokojených s Putinem, dochází toaletní papír, Coca-Cola i oblečení, stěžují si lidé, jak informoval třeba server CNN.

Sankce ovlivnily i ruský výrobní průmysl. Ruská civilní letadla totiž v roce 2022 utrpěla rekordních více než 130 nehod, informoval už dříve deník DailyMail. A od začátku roku 2023 ruské stroje postihlo neuvěřitelných 16 nebezpečných incidentů. Údajnou příčinou těchto potíží je nedostatek západních součástek.

Následkem těchto nehod bylo to, že ruské firmy údajně nedostaly dost zakázek a investičních projektů. Kvůli tomu se – jak jsme už dříve psali – dostal Putin do ostré slovní potyčky se svým ministrem průmyslu a obchodu. Diktátor se v přímém přenosu hádal s politikem o tom, zda ruské podniky dostaly zakázky, či nikoli.

Sankce a celková neochota obchodovat s ruskými agresory se podepsala také na exportu ruských komodit. Tento týden informoval server The Moscow Times, že se vývoz ruského plynu propadl o 25 procent.

Zdroje: TASS, CNN, DailyMail, The Moscow Times, Pravda24 (nespokojenost Rusů), Pravda24 (Putinův výpad)