Ruské síly evakuují obyvatele z oblasti poblíž Záporožské jaderné elektrárny. OSN vyjádřilo obavy

Přidat na Seznam.cz

Jaderná hlídka Organizace spojených národů vyjádřila obavy ohledně bezpečnosti jaderné elektrárny Záporoží a situaci popsala jako „stále nepředvídatelnější“, poté, co Moskva nařídila evakuaci obyvatel. Více než 1600 lidí, včetně 660 dětí, bylo evakuováno, řekl v pondělí Jevgenij Balitskij, Ruskem jmenovaný úřadující šéf administrativy Záporožské oblasti.

Jaderná elektrárna Záporoží, největší evropská jaderná elektrárna, je v držení ruských sil, ale většinou je provozována ukrajinskou pracovní silou.

Město Enerhodar bylo mezi 18 osadami, jejichž obyvatelé byli o víkendu evakuováni. Většina zaměstnanců elektrárny žije ve městě, uvedl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi v prohlášení, píše CNN.

Umístění elektrárny v předních liniích – na východním břehu řeky Dněpr – znamená, že ostřelování v okolních městech a v blízkosti zařízení je podle místních zpráv běžné.

Jako první budou evakuováni ti, kteří přijali ruské občanství v prvních měsících. Obě strany se vzájemně obviňují z ostřelování elektrárny a snahy o zajištění bezpečnostní zóny kolem ní selhávají.

Ruské síly se zmocnily Záporožské elektrárny několik dní poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu v únoru 2022. V blízkosti zařízení často docházelo k přestřelkám, z nichž každá strana obviňovala tu druhou. Grossi naposledy navštívil Záporožskou stanici v březnu v rámci snahy promluvit s oběma stranami a zajistit dohodu o bezpečnostních opatřeních, která by zajistila bezpečný provoz elektrárny, uvádí deník The Guardian.

zdroj: CNN, The Guardian