Ruská výroba zbraní ve skutečnosti dramaticky vzrostla navzdory západním sankcím, uvádí zpráva

Přidat na Seznam.cz

Podle nové zprávy londýnského think tanku se západním sankcím nepodařilo omezit ruskou zbrojní výrobu a Moskva dokonce dokázala zvýšit výrobu klíčových zbraní. Podle zprávy Královského institutu spojených služeb (Royal United Services Institute) bylo úsilí o sankce ztíženo příliš opatrným rozhodováním západních vlád a zpožděním při sdílení zpravodajských informací mezi západními spojenci.

Ačkoli USA a jejich partneři v posledních dvou letech propagovali řadu sankcí, které mají Moskvě přiškrtit přístup ke klíčovým součástkám potřebným k výrobě zbraní, Rusko podle zprávy dramaticky zvýšilo výrobu dělostřeleckých nábojů, řízených střel, balistických střel a bezpilotních letounů, uvádí deník NBCnews.

V roce 2021, před invazí ruských sil, Moskva vyráběla 56 střel s plochou dráhou letu Kh-101 ročně. Do loňského roku vyrobila 460 střel s plochou dráhou letu, uvádí zpráva. Dramaticky se také zvýšily ruské zásoby balistických raket Iskander, a to z přibližně 50 kusů před invazí na 180 kusů, přestože Rusko vypustilo na bojiště velké množství těchto raket, uvádí se ve zprávě.

Rozšíření ruské zbrojní výroby nabízí jasný důkaz, že tisíce západních sankcí se ukázaly jako neúčinné, uvádí zpráva. „Souhrnně řečeno, navzdory usilovnému úsilí mnoha státních úředníků, podporovanému politickou vůlí narušit ruskou vojensko-průmyslovou výrobu, je toho málo,“ uvádí se ve zprávě.

Autoři zprávy tvrdí, že je stále možné, aby USA a jejich spojenci přerušili dodávky elektronických součástek, obráběcích strojů a surovin potřebných pro ruskou zbrojní výrobu nebo je neúměrně zdražili. Aby sankce platily, musí vlády rychle sdílet příslušné zpravodajské informace – včetně utajovaných informací – a umožnit tak včasné prosazení kontroly vývozu nebo opatření. Západní vlády by měly vytvořit „centrum pro slučování zpravodajských informací“, které by mohlo vytvořit „společný rozpoznaný cílový obraz ruského obranného průmyslu“, uvádí se v dokumentu.

zdroj: zpráva, NBCnews