Rumunsko vyzývá k trvalé přítomnosti německých jednotek na východním křídle NATO

Přidat na Seznam.cz

Německo – Rumunský premiér Marcel Ciolacu v úterý vyzval německého kancléře Olafa Scholze, aby dále posílil východní křídlo NATO tím, že brzy a natrvalo pošle německé vojáky do své země.

„Doufám, že brzy budeme mít německé vojáky trvale na území Rumunska,“ řekl Ciolacu s odkazem na německé prohlášení z minulého týdne trvale poslat 4000 vojáků do Litvy, když hovořil na společné tiskové konferenci po setkání obou vůdců v Berlíně.

Rumunský premiér vyjádřil obavy, že válka na Ukrajině může trvat déle, a v odpovědi na otázku týkající se summitu vojenské aliance NATO ve Vilniusu za dva týdny uvedl, že očekává, že německá vláda rozmístí více vojáků na východ, uvádí deník Politico.

„Doufám, že spolu s kancléřem budeme moci v tomto ohledu co nejdříve rozhodnout.“ dodal později.

Scholz na rumunský požadavek okamžitě nereagoval. To, že to Ciolacu veřejně vznesl, se zdálo být překvapením pro kancléře, který nesdělil plány na vyslání vojáků do Rumunska.

NATO rozmístilo vojáky ze zemí včetně Francie v Rumunsku, které má přímou hranici s Ukrajinou. USA prohlásily, že své vojáky v Rumunsku ponechají minimálně do letošního podzimu.

Oba představitelé vyjádřili pesimismus ohledně možnosti brzkého ukončení války na Ukrajině. „Pravděpodobně bychom očekávali, že konflikt skončí ukrajinskou protiofenzívou,“ řekl Ciolacu. „Ale bohužel… veřejně dostupná data nám v tom nedodávají tolik odvahy.“

Scholz řekl, že se nikdy nedalo očekávat, že ukrajinská strana udělá rychlý pokrok ze dne na den.

Kancléř se také snažil zatemnit naději Ukrajiny získat jasnou perspektivu členství v NATO.

„Určitě budeme diskutovat i o tom, jak dále nakládat s perspektivou zemí, které se dívají na NATO a chtějí do něj vstoupit,“ řekl Scholz. „Ale je také jasné, že během války se nikdo nemůže stát členem obranné aliance,“ uvádí Bloomberg.

zdroj: Bloomberg, Politico