Rumunsko našlo „úlomky dronů“ na farmě poblíž ukrajinských hranic

Přidat na Seznam.cz

Rumunsko – Rumunsko v pátek oznámilo, že u hranic s Ukrajinou našlo možné úlomky dronu. Úlomky dronů byly v této členské zemi NATO nalezeny již od začátku ruské operace na Ukrajině. Nejnovější úlomky byly nalezeny ve čtvrtek pozdě večer na ostrově na Dunaji v kraji Braila, asi 20 kilometrů od ukrajinských hranic, uvedlo ministerstvo obrany.

„Úlomky, které zřejmě pocházejí z leteckého zařízení (dronu), byly identifikovány na kusu zemědělské půdy na Velkém ostrově Braila,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Nebyly hlášeny žádné oběti. Ministerstvo dodalo, že incident se vyšetřuje, uvádí deník The Guardian.

Rumunské úřady informovaly o dalších střepinách z havarovaných dronů v roce 2023 poté, co Rusko zintenzivnilo útoky na přístavy na jihu Ukrajiny, včetně oblastí hraničících s Rumunskem.

Ačkoli úředníci zdůraznili, že se nedomnívají, že by země byla záměrně napadena, po jednom incidentu v prosinci si Rumunsko předvolalo ruského velvyslance, aby si stěžovalo na „nové narušení“ svého vzdušného prostoru. Kráter hluboký 1,5 metru byl nalezen v neobydlené oblasti v okrese Tulcea, který leží naproti ukrajinskému přístavu Reni za Dunajem.

Rumunské ministerstvo zahraničí tehdy odsoudilo „opakované útoky“ Moskvy, uvádí deník Barrons.

zdroj: Barrons, The Guardian