Řítí se íránský režim do propasti? Do protestů se zapojuje čím dál více mužů

Přidat na Seznam.cz


Jakou budoucnost má režim, který zabíjí své studenty? V Íránu už více než dva měsíce teče krev. Žádný Íránec ani Íránka nepochybují o odhodlání vlády potlačit jejich hlasy. Ale taktika strachu tentokrát není účinná. Naopak obavy se objevují na straně mocenských kuloárů, kdy duchovní otevřeně zpochybňují represivní opatření a autoritu nejvyššího vůdce.

Ve dnech 16. a 17. listopadu se v Íránu konaly dosud nejrozsáhlejší demonstrace. Podle neúplné zprávy, kterou zveřejnila norská organizace Iran Human Rights, celkový počet obětí dosáhl 381, včetně 57 dětí, informuje deník Lemonde. Jak hněv nabírá na obrátkách, začíná se objevovat kritika vůči vlastnímu režimu i v nejvyšších patrech islámské republiky.

Povstání v Íránu, které 16. září vyvolala smrt dvaadvacetileté Kurdky Mahsy Amini, vstupuje do třetího měsíce. Mahsa přišla o život poté, co byla zadržena policií, protože způsob, jakým měla uvázaný šátek, považovala mravnostní policie za „nevhodný“.

Demonstranti mají právo se bránit

Tváří v tvář tomuto cyklu násilí se v řadách duchovenstva stále častěji ozývá kritika zpochybňující autoritu nejvyššího vůdce. Ajatolláh Asadolláh Bajat-Zandžání, jeden z nejvýše postavených náboženských reformátorů, 9. listopadu prohlásil: „Demonstranti mají právo bránit se proti agentům v civilním oblečení, kteří na ně zaútočí se zbraněmi nebo noži“. To byla jasná narážka na Basídž, milice napojené na Sbor revolučních gard, které stojí v čele represí, informuje dále LeMonde.

Bývalý ministr Alí Rábí také varoval před eskalující situací. Podle něj by Írán by mohl čelit „krvavým střetům“ kvůli rostoucímu „tlaku“, který vyvíjejí konzervativci tvrdé linie.

Muži riskují své životy po boku žen

V čele protestů v Íránu stojí ženy, které si stříhají vlasy a demonstrují proti přísným náboženským pravidlům režimu a muži riskují život po jejich boku. Jeden 37letý muž z Teheránu říká, že v porovnání s předchozími demonstracemi proti režimu se těchto protestů účastní více mužů.

Pro Sky News uvedl, že je důležité, aby se muži zapojili: „V novém systému a svobodném Íránu si budou muži a ženy před zákonem rovni. Společnost, která je založena na vládě práva a respektu k ženám, je mírumilovnější a méně násilná. Důvodem, proč se účastním protestů, je skoncovat s chudobou, diskriminací, korupcí, patriarchálními pravidly vnucenými společnosti…chceme změnit celý systém a vyměnit vládu“. Dále dodal, změna měla v Íránu přijít už dávno a věří, že tentokrát už nastane.

Studenti jsou „tepajícím srdcem“ íránských protestů

Mladí lidé, studenti univerzit, jsou těmi, kteří se ohrazují proti tradičním a represivním postojům vládnoucích duchovních.

Jednadvacetiletá Zahra říká, že v prvních dnech po smrti Amini panovalo na její univerzitě „napětí“, než se studenti začali zapojovat do protestů. Bezpečnostní síly pronikly i k ní na kolej a první povstání potlačily. Ne však na dlouho.

„Studentské hnutí bylo potlačeno a my jsme nemohli uvěřit, že znovu takto povstane z popela a na více než 40 dní promění téměř 130 univerzit v dějiště protestů a solidarity…Povstali jsme a jdeme vpřed…Nechceme tuto vládu, ale pokud bude souhlasit se zásadními změnami, dáme přednost této cestě před násilím a krveprolitím.“ Zahra vyzvala k „zásadním změnám“ a slíbila, že studenti budou protestovat tak dlouho, dokud se něco nestane, uvádí Sky News.

Zdroj: Lemonde, Sky News