Rakousko zadrželo 10 mladých lidí, kteří se dlouhodobě věnovali náboru pro teroristickou organizaci IS

Přidat na Seznam.cz

Rakousko – Rakouské bezpečnostní složky v úterý oznámily, že rozbily podezřelou teroristickou buňku napojenou na skupinu Islámský stát, kterou tvořilo devět mladých mužů a jedna žena. Jeden podezřelý byl zadržen.

Z dosavadního vyšetřování a výslechů vyplývá, že podezřelí mají postoje na pomezí fundamentálního islámu a terorismu, uvedla v prohlášení rakouská domácí zpravodajská služba DSN. Další podrobnosti o podezřelých nesdělila s tím, že stále provádí další vyšetřování, uvádí deník CT Insider.

Podezřelí, kteří jsou ve věku 15 až 23 let a žijí poblíž města Linec na severu Rakouska, se údajně „dlouhodobě věnují náboru pro teroristickou organizaci Islámský stát (IS) a její trestné činnosti“, uvedla zpravodajská služba.

„Kromě toho plánovali založit mešitu nebo modlitebnu ve znamení ozdobné vlajky Talibanu prostřednictvím misionářské a náborové činnosti,“ uvedla.

Totožnost podezřelých nebyla v souladu s rakouskými pravidly ochrany osobních údajů uvedena. Při domovních prohlídkách na začátku července byly zabaveny desítky mobilních telefonů, notebooků, počítačů, dalších datových nosičů a propagačních materiálů.

Státní zastupitelství v Linci nařídilo zadržení jednoho z podezřelých, osmnáctiletého mladíka, protože hrozí nebezpečí útěku nebo spáchání trestného činu. Ostatní podezřelí jsou vyšetřováni.

DSN uvedla, že skupina byla údajně napojena také na Kavkazský emirát, ale další podrobnosti k tomuto obvinění agentura neuvedla. Skupina je rovněž obviněna z toho, že podporovala devatenáctiletého mladíka, který nastříkal graffiti IS a dopustil se dalších škod na majetku v St. Poeltenu západně od Vídně, uvádí deník ABC News.

zdroj: ABC News, CT Insider